Loading...
Turistické cíle • Drobné památky
Na okraji Vrchlického sadů u pražského hlavního vlakového nádraží - tedy v parčíku, kterému už dávno nikdo neřekne jinak než Sherwood - stojí pozoruhodná drobná stavba, označovaná často za světový unikát. Jedná se o dřevěný (spíše však hrázděný) kiosek, který vznikl jako prodejna tabáku a tiskovin ve 20. letech minulého století. Jako autor této rondokubistické stavbičky bývá většinou označován věhlasný český architekt Pavel Janák, ale tuto domněnku nelze písemně doložit. Možná i proto padají v souvislosti s kioskem i další známá jména, mj. také Josef Gočár. V současné době již památkově chráněný kiosek slouží svému původnímu účelu dodnes.
Je přitom zajímavé, že kolem této památky několikrát prošel – a většinou bez povšimnutí – snad každý návštěvník Prahy. V roce 1980 byl tento prodejní stánek v tak havarijním stavu, že měl být dokonce ihned zlikvidován (vzhledem k tomu, že se zřejmě jedná o jediný dochovaný kiosek tohoto typu, byla by to neodpustitelná chyba a nenahraditelná ztráta). Naštěstí jej zachránilo Pražské středisko státní památkové péče a ochrany přírody. Hned v následujícím roce (1981) tak byl drobný objekt prohlášen za kulturní památku a následně jej zrekonstruovali do jeho původní podoby. Další rekonstrukce a barevného nátěru se dočkal roku 2008.
Drobný rondokubistický klenot se vyznačuje typickými geometrickými ornamenty, tedy kubistickým dekorem z pestrobarevně mořeného dřeva. Tato památka je unikátní již jen tím, že český kubismus byl v architektuře 20. století naprosto ojedinělým jevem. Kiosek (novinový stánek) je na okraji „Sherwoodu“ také výrazně oživujícím – až „krajinotvorným“ – prvkem. Je proto velká škoda, že občas si stánek vezmou „do parády" vandalové a jako pisoár jej využívají pražští bezdomovci. Díky nim také mohl autor tohoto článku pořídit jen velmi skromnou fotodokumentaci ...