Loading...
Tadeášek od sv. Josefa je vysoce kvalitní barokní pískovcovou sochou, nacházející se na malém atriovém nádvoříčku před kapucínským klášterním kostelem sv. Josefa, Patrona Páně na náměstí Republiku. Přesněji řečeno máme v tomto případě před sebou dokonce sousoší, protože sv. Judu Tadeáše ještě doplňují dva andělé, i když samostatně stojící. Všechny tři sochy vznikly s nejvyšší pravděpodobností v dílně významného českého barokního sochaře Františka Preisse. Tadeášek v roce 1741, oba andělé ještě o 33 let dříve. Postava Judy Tadeáše zde drží v pravé ruce štít s tváří Krista (zřejmě odkaz k roušce sv. Veroniky) a levou rukou se symbolicky opírá o kyj (odkaz k "nástroji", kterým byl údajně zabit).
Sochy – tedy minimálně ty andělské - sem byly přemístěny až v roce 1855. Do té doby zdobily Karlův most, kde byly nahrazeny jinými sochami s podobnou tématikou (Tadeáš J.O. Mayera z r. 1708 a Maxovy andělé, stojící u sv. Františka Serafinského, z r. 1855).
Juda Tadeáš je všeobecně považován za přímluvce osob v tísni, takže se ani nelze divit, že před jeho sochou najdeme tabulku s modlitbou a na boční stěně množství děkovných kovových a keramických destiček od věřících i „ateistů“, kterým Tadeášek zázračně pomohl. A jsou zde i tabulky zcela „čerstvé“, stejně jako květiny a hořící svíčky. Také se říká, že toto místo – nebo prostor - je známé svou velice zvláštní, ale ryze pozitivní energií. Údajně se jedná o geomagnetickou anomálii, která se odborně nazývá Schumannova rezonance (lidově Tlukot srdce Země) a která je velmi vhodná k meditacím. Asi proto zde najdeme nejen klekátko, ale také nezbytnou pokladničku (koneckonců ani zázraky nemohou být zadarmo).
Na závěr ještě dvě poznámky:
Autor díla, tedy František Preiss, byl významný pražský barokní sochař a řezbář saského původu. Své první sochařské zkušenosti zřejmě sbíral v Olomouci, ale většinu jeho významných prací najdeme v Praze, a to na místech vysoce lukrativních. Zmínit bychom měli minimálně katedrálu sv. Víta, Loretu nebo Týnský chrám. Jeho práce se ovšem zachovaly např. také v Lounech nebo v Děčíně.
Méně známý apoštol Juda Tadeáš žil v 1. století. Přes svou matku byl snad v příbuzenském vztahu s Pannou Marií. Údajně byl pro svou víru v Persii ubit kyjem a jako k mučedníkovi a svému patronovi se k němu obracejí všichni lidé, stíhaní těžkým osudem.