Loading...
Turistické cíle • Drobné památky
Také patníky, chránící nejčastěji před poškozením povozy a kočáry domovní nároží nebo vjezdy paláců, mohou patřit mezi velice zajímavé historické památky. Většina z nich sice zmizela již někdy na přelomu 19. a 20. století, ale některé se – zejména ve větších městech – dochovaly až do současnosti. Jeden z těch nejstarších a nejzajímavějších, které můžeme v České republice vidět, najdeme na nároží pražských ulic Husova a Na Pernštýně, tedy nedaleko tak významných míst naší historie, jakými jsou Betlémská kaple a Staroměstské náměstí.
Tento patník je všeobecně označován jako nejstarší, nejvýraznější, nejpůsobivější a umělecky nejdokonalejší památka tohoto typu v našem hlavním městě a možná i celé republice. Toto konstatování ovšem nic nemění na faktu, že většina turistů projde kolem těchto nevysokých (existují ovšem unikáty, dosahující výšky okolo 2 metrů) kamenných artefaktů bez povšimnutí a že je neprovází ani magické tajemno smírčích křížů. Šklebivec by přesto mohl být jistou výjimkou.
„Náš“ – rohový nebo nárožní - patník je vytvořen z pískovce a jedná se o dílko poměrně strašidelné. Představuje totiž zdobný maskaron – tedy ďábelský obličej se zakroucenými rohy, vyplazeným jazykem a nafouknutými tvářemi. Přesto, že ani u Šklebivce – stejně jako u jeho kolegů – neznáme jeho tvůrce ani dobu vzniku, objevují se občas zajímavé názory, připisující toto dílko kameníkovi z některé významné pražské stavební huti.