Loading...
Turistické cíle • Měšťanský dům
Pozoruhodný renesanční dům v centru Prahy vznikl spojením a přestavbou dvou gotických domů, která proběhla v letech 1586 až 1608. Dům s arkádovým nádvořím dnes však již uvidíme v podobě pozdějších úprav – ta barokní zde proběhla v polovině 17. století, v letech 1927 a 1928 bylo přistavěno II. patro i podkroví a následně zazděna část arkád i přebudováno průčelí. Díky tomu nás při cestě Dlouhou ulicí ani nenapadne, jak krásný dům před sebou vlastně máme.
Historie tohoto měšťanského domu, nacházejícího se na adrese Dlouhá 37, je zajímavá už tím, že dům získal rychle právo várečné a v jeho zadní části byl umístěn pivovar. A svého času zde také bývalo významné tržiště. Navíc se jedná o jeden z posledních domů nákladnických, tzn., že jej vlastnili „podnikatelé“, kteří své peníze investovali do vaření piva. Na konci 18. století vlastnil dům význačný pražský bankéř Karel Ballabene a v roce 1926 zde byla zřízena dělnická noclehárna.
Domovní znamení dal zhotovit a osadit při renesanční přestavbě Jan Paumgartner, císařský kontrolor v Ungeltu. Jedno je součástí portálu (reliéf), druhé arkýře nad ním, ale ani v jednom případě není strom zobrazen jako zlatý. Právě podle barvy stromu na arkýři je tento objekt znám také jako dům U Zeleného stromu.
V rámci renesanční přestavby se v přízemí a I. patře objevily renesanční klenby a postupně byla budována dvorní křídla s otevřenými arkádami na severní a východní straně. Arkády na západní straně vznikly až v polovině 17. století a jsou již barokní. Renesanční arkády zdobí rostlinné ornamenty.
Na konci 19. století měla být tato vzácná architektonická památka z hygienických důvodů zbourána. Naštěstí k tomu nakonec nedošlo, takže již od května roku 1958 je dům U Zlatého stromu naší chráněnou kulturní památkou. Součástí pražské památkové rezervace je od srpna roku 1971 a od prosince roku 1992 je – v rámci historického centra Prahy – zapsán také na seznamu světového dědictví UNESCO.
Na závěr ještě pár doplňujících informací, zejména o podobě domu:
Hladkou fasádu domu člení kordonové římsy, okna jsou umístěna v pásových šambránách. Součástí uličního průčelí je renesanční kamenný portál s domovním znamením ve vrcholovém klenáku. Nad ním můžeme vidět nevelký barokní arkýř na krakorcích s domovním znamením v parapetu. Vstupní dřevěná vrata s brankou pro pěší nesou letopočet 1609. Průjezd je zaklenut valenou klenbou s lunetami.
Přízemní arkádu nesou bosované pilíře s toskánskými polosloupy, v patře vidíme toskánské sloupy. Cvikly vyplňují rostlinné ornamenty, parapet štuková pole. Renesanční arkády se pyšní křížovou klenbou a najdeme zde také několik pískovcových profilovaných portálů. Přízemí i patro jsou většinou zaklenuty valenými klenbami s výsečemi.
V domě dnes sídlí několik provozoven, např. obchod s hudebními nástroji nebo opravna obuvi.
Dům U Zlatého stromu stojí v jedné z nejstarších pražských ulic, která dostala jméno podle své - na tehdejší dobu neobvyklé – délky.