Loading...

Přečáply - ves a kostel sv. Matouše apoštola

Turistické cíle Památky a muzea Kostel

Výraznou dominantu vesnice Přečáply u města Chomutov, tvoří Kostel sv. Matouše apoštola. Písemná zmínka o existenci kostela je z roku 1356. Do roku 1420 byl v majetku Benediktinek v Teplicích. Původní kostel je asi ze 13. století. Jeho přestavba byla provedena v letech 1720 - 1728. Opraven byl po požáru v roce 1859. Vně kostela býval kdysi náhrobek datovaný do roku 1552. V 60. letech 20. století bylo zbořeno presbyterium se sakristiía kaplí po severní straně. Zásah to byl předčasný, zbytek stavby totiž nevykazoval žádné velké statické narušení.Od roku 1592 dosazovali do tohoto kostela kněze chomutovští jezuité. Katolický kněz se bohužel příliš nesnášel s místním obyvatelstvem, které bylo většinou protestantské. Jednou chtěl kněz zastřelit holuba sedícího na slaměné střeše. Výstřel z jeho ručnice zapálil střechu a způsobil požár několika domů ve vsi, při kterém uhořely i dvě místní děti. Rozzuření vesničané pak kněze zabili.

Jméno této vesnice (německy Pritschapel) je odvozeno ze staročeského slovesa "čapnouti", ve významu "dřepnout si na bobek" nebo také "polapit, ukrást". Je úplně jedno, který z těchto významů stál u zrodu názvu Přečaply, v obou případech to bylo jméno výsměšné.
Přečaply se rozkládají na březích říčky Chomutovky, necelých šest kilometrů jihovýchodně od Chomutova. Lze předpokládat, že okolní krajina byla osídlena pravděpodobně na konci prvního tisíciletí našeho letopočtu. První písemná zmínka o Přečaplech pochází až z roku 1352, kdy tuto ves vlastnil ženský benediktinský Klášter v Teplicích. V šestnáctém století patřily Přečaply krátký čas majitelům tvrze v sousedních Nezabylicích a od roku 1606 se dokonce staly součástí panství Červený Hrádek.
Po skončení útrap třicetileté války, počátkem 2. poloviny 17. století, měly Přečaply jen 82 obyvatel, 18 obydlených a 5 neobydlených domů, mlýn, šenk a školu. Na konci sedmnáctého století byla zdejší farnost zrušena a Přečaply začleněny pod faru v Údlicích. V druhé polovině osmnáctého století vzrostl počet domů na třiačtyřicet (1787) a Přečaply si zřídily i obecní špitál pro dvanáct chudých. V roce 1850 žilo v Přečaplech na 400 lidí. V té době totiž existovalo v okolí vesnice osm malých dolů na uhlí. V každém z nich pracovalo až osm horníků. V roce 1856 byl pod přečapelským kostelem postaven cukrovar pro výrobu surového cukru, který se dále zpracovával a rafinoval v Duchcově. Cukrovar byl vybaven šesti parními stroji a zaměstnával 135, většinou místních dělníků. Na sklonku 19. století vznikla u Přečapel i cihelna.
Až do druhé světové války se Přečaply zvětšovaly (464 obyvatel a 80 domů v roce 1900, 527 obyvatel a 91 domů o třicet let později). Po roce 1945 poklesl počet obyvatelstva na 262 lidí a 81 domů v roce 1950, v roce 1970 na 544 lidí a 59 domů. Úbytek obyvatelstva také způsobil, že Přečaply přestaly být samostatnou obcí, kterou byly od r. 1850. Od 1. července 1960 jsou částí obce Údlice.

Zdroj: http://www.nastup.cz/obce/098.htm

Poslední aktualizace: 10.6.2011
Nadmořská výška:
285 metrů nad mořem
WWW stránky:
Přečáply - ves a kostel sv. Matouše apoštola na mapě
fotka uživatele vala1959
Autor: vala1959
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
sdílet na facebooku poslat emailem
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Přečáply - ves a kostel sv. Matouše apoštola

Zbytek smírčího kříže u Údlic.
Zbytek smírčího kříže u Údlic.
Kříž
hodnoceni 10/10
Asi 150 metrů za Údlicemi pod náspem silnice vedoucí do obce Přečáply, u…
0.7km
více »
Smírčí kříž v Údlicích
Smírčí kříž v Údlicích
Kříž
hodnoceni 9/10
V blízkosti náměstí v Údlicích stojí kostel Povýšení svatého Kříže, ke kterému byly přestěhovány památky z obcí zaniklých v…
1.3km
více »
Zámek Údlice
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Zámek Údlice
Zámek
hodnoceni 7/10
Na konci 17. století nechal kníže Hrzán z Harasova přestavět údlickou tvrz…
1.3km
více »
Odpočivné kameny v Údlicích.
Odpočivné kameny v Údlicích.
Drobné památky
hodnoceni 10/10
Odpočivné kameny jsou kamenná oboustranná sedátka s horní plochou…
1.4km
více »
Druhý smírčí kříž v Údlicích.
Druhý smírčí kříž v Údlicích.
Kříž
hodnoceni 10/10
Smírčí kříž původně stával u křižovatky cest v obci.  Při rozšiřování silnice byl kříž povalen a zasypán. Kříž byl nalezen v roce…
1.6km
více »
Židovský hřbitov v Údlicích
Židovský hřbitov v Údlicích
Hřbitov
hodnoceni 6/10
Původní židovský hřbitov byl založen v 16. století na severovýchodním…
1.6km
více »
Židovský hřbitov v Hořenci.
Židovský hřbitov v Hořenci.
Hřbitov
hodnoceni 7/10
V lese asi 1 km jihovýchodně od obce Hořenec stával židovský hřbitov.…
2.4km
více »
Bílence
Bílence
Vesnice
hodnoceni 8/10
Obec Bílence leží 7,5 kilometru jihovýchodně od Chomutova v nadmořské výš…
2.6km
více »
Zvonice v Droužkovicích.
Zvonice v Droužkovicích.
Drobné památky
Věž zvonice byla postavena na přelomu 13. a 14. století. Byla součástí opevněného areálu kostela sv. Mikuláše, který tak poskytoval ochranu místním obyvatelům před nepřítelem.…
2.8km
více »
Odpočivný kámen v Droužkovicích.
Odpočivný kámen v Droužkovicích.
Drobné památky
V roce 1252 přešel Chomutov do majetku německých rytířů. Ti si zde založili své sídlo a Chomutov se stal významným tržním místem, kde se konaly pravidelné trhy.  Na přístupových…
2.9km
více »
zavřít reklamu