Loading...

Přelouč nemůžete minout

Turistické cíle Města, obce, vesnice Město

V Pardubickém kraji na řece Labi , v nadmořské výšce kolem 220 metrů nad mořem leží město Přelouč, které rozhodně stojí za pozornost turistů, motoristů, ale i obdivovatelů přírody, památek a užijí si zde i příznivců sportu.

Trocha historie nikoho nezabije

Město Přelouč má svoji dlouholetou historii. Nejstarším pramenným dokladem o existenci Přelouče pochází z konce 11. století. Osada „Přelúčie“ byla poprvé jmenována jako součást panovnické donace nově založené církevní instituce v zakládací listině benediktinského kláštera v Opatovicích nad Labem. Středověké Přelúčí leželo v dnešní části města Na Dole, kde stály zřejmě rybářské domky. Samotný název města si prošel mnoha podobami. Ve 12. století byl název „Priluche“, který v překladu znamenal osada ležící „při lukách“, resp. „před lukami“. O století později (r. 1261) byla Přelouči udělena městská práva po vzoru Kouřimi a Kolína českým králem Přemyslem Otakarem II. Protože v 16. století rostl význam Pardubic a tak roku 1518 se městečko Přelouč stalo součástí pardubického panství. Význam Přelouče dokládá první mapa Čech z roku 1518, kterou známe jako Klaudyánovu mapu, na níž je Přelouč zakreslena. Můžete si před návštěvou města na Labi ještě pamatovat, že roku 1580 byla Přelouč povýšena na město a poté následovalo období značného rozvoje narušené až třicetiletou válkou, po které z města zbyly jen hromady ruin a jen stěží bylo poznatelné, kde který dům měl své místo. Roku 1680 zasáhl Přelouč mor, který výrazným způsobem zredukoval počet obyvatel a dal podnět k výstavbě nového hřbitova na Svatém poli. Na hřbitově, který se nachází východně od města, stála nejprve dřevěná kaple, později nahrazená kaplí barokní Navštívení Panny Marie, která tu je dosud, Na uctění památky morové epidemie byl na městském náměstí postaven morový sloup se sochou Jana Nepomuckého. Další tragédie postihla Přelouč roku 1707 v podobě rozsáhlého požáru. Požár měl pro město katastrofální důsledky, jelikož pohltil podstatnou většinu domů ve městě i na předměstí.

Poskočme však staletími dál. V průběhu devatenáctého století se v Přelouči postavilo mnoho nových budov a město se začalo nejenom vyvíjet, ale i modernizovat. Roku 1882 zaujala severní stranu náměstí novorenesanční novostavba nové radnice a měšťanské školy. Daleko dominantnější stavbou byla a je Občanská záložna na východní straně náměstí, vystavěna v letech 1899 - 1901. Všechny tyto stavby můžete obdivovat v plné kráse, neboť stojí na svých místech bez velkých stavebních zásahů. ´

Před první světovou válkou proběhla elektrifikace města, výstavba mostu a hydroelektrárny a roku 1910 započala přestavba přeloučského nádraží, které již nepostačovalo provozu na obou tratích. Regulační úpravy Labe výrazně pozměnily i charakter krajiny. Přelouč byla ve své době od roku 1850 i okresem a tak pro ni významným zlomem byl 1. 6. 1960, kdy byl okres Přelouč zrušen. Město sice ztratilo na významu, ale neubylo mu na jeho rozvoji.

Nejvýznamnějším městským symbolem je znak města Přelouče, který tvoří ve zlatém poli černý rošt, obráceným držadlem dolů. Takto se objevuje na pečetích již ze 16. století a vyhovuje zásadám heraldiky.

Památkou, na kterou se můžete podívat zvenku i zevnitř je původně románský farní Kostel Sv. Jakuba, později barokně upravený, který spolu s budovami fary a staré lékárny, vystavěnými v roce 1809, vytváří svérázné zákoutí při severní straně náměstí. Zde objevíte na dlažbě chodníku vyznačené místo, kde v roce 1738 vykonal jezuita Koniáš typický církevní kulturní počin v podobě pálení "kacířských" knih. Protože ze starších budov se jinak v centru města v důsledku rozsáhlé stavební činnosti ve druhé polovině 19. století mnoho nedochovalo, dívejme se v Přelouči na novější budovy. třeba na významným českým architektem Rudolfem Kříženeckým vyprojektovaný nový Evangelický kostel v Přelouči (1904).
Přenesme se do nového tisícíletí a radujme se, že už motoristé nemusí čekat u závor na přejezd vlaků z Prahy i z Pardubic, ale mohou železniční trať překonat nadjezdem. Při jeho budování se dokonce i trať trochu narovnala.

Přelouč je kulturním centrem regionu a k nejznámější akci patří výroční ceny za dabing pojmenované po vynikajícím herci Františekovi Filipovskému, který se narodil 23. září 1907 právě v Přelouči a po celý svůj život se do svého rodného města často a rád vracel. Protože populární herec zanechal více než sto skvělých filmových rolí, hrál v nejvýznamnějších českých divadlech, avšak nejvíce proslul jako dabér zejména geniálním dabingem francouzského herce Louise de Funèse, tak v roce 1994 se uskutečnil nultý ročník udílení cen, které jsou spojeny právě se jménem slavného rodáka. Akce je obvykle připravována na třetí sobotu v září.

V Přelouči podle jisté pověsti zdejší radní chtěli kdysi vyřešit problém v podobě rostoucí trávy na Městské věži neskutečným nápadem. Na věž prý vytáhli vola, aby se tam vůl na věži osvěžil travnatým porostem. Tuto pověst při jedné slavnosti uspořádané po roce 1990 pořadatelé chtěli znovuvskřísit a jak si řekli, tak udělali. Před školu, z jejíž věže na kladce bylo spuštěno lano, přijel valník s živým volem. Chasníci za velkého zájmu diváků na krk vola uvázali lano a začali jej natahovat. Napnutý dav diváků se však nedočkal trápení nebohého zvířete, ale do výšky byla za velkého veselí vytažena jen atrapa vola. Škoda, že se akce neopakovala. Prý to vrhalo špatný obraz na město, tvrdili poté radní města.

V Přelouči se můžete dočkat i sportovních zážitků. Na zdejším žákovském turnaji v kopané, který se koná každý rok začátkem července, kdysi hráli i pozdější reprezentanti, ale v Přelouči se hraje dobře i ragby. V devadesátých letech se tu hrálo ve hře se šišatým míčem dokonce ligové derby mezi tehdejším armádním týmem a civilním klubem. Civilní klub má vedle mládežnických družstev i tým mužů a žen.

O ragbyovém hřišti v Přelouči se můžete dozvědět více v autorově článku, který najdete na ...

https://www.turistika.cz/turisticke-cile/detail/prelouc-ragbyove-hriste-

Do Přelouče se nejlépe a levně dostanete vlakem. Každou hodinu zde zastavuje rychlík jedoucí z Prahy směrem na Pardubice a v hodinovém intervalu jezdí rychlíky i z Pardubic do Prahy. Z Přelouče jezdí po jiné trati motoráček do Heřmanova Městce přes Choltice, kam si můžete udělat krásný výlet. Nedaleko Přelouče jsou i Slavíkovy ostrovy a kousek za nimi Opatovický kanál.

Podobné příspěvky
Přelouč

Přelouč leží ve Východních Čechách, západním směrem od města Pardubice. Město se rozkládá na levém břehu Labe u východního okraje České tabule. V nedalekém okolí města se rozprostírají malebné lesy. V okolí města vytvořilo Labe několik mrtvých ramen. V Přelouči je na řece Labi přístaviště lodí, kterými se můžeme po Labi vydat do Pardubic. Severním směrem od Přelouče je u obce Břehy vybudován velký rybník Buňkov, který je využíván k rekreačním účelům a na jeho západním břehu je vybudován kemp. Severovýchodním směrem od Přelouče je zatopená pískovna sloužící jako přírodní koupaliště. Ve městě se křižuje celá řada cyklistických tras, v okolí města je jen mírně zvlněná krajina a proto jsou tyto trasy vhodné k rodinným cyklistickým výletům. Město je výchozím bodem několika turistických tras. Vydáme-li se severozápadním směrem z města dojdeme do městečka Kladruby nad Labem, ve kterém je Národní hřebčín a nedaleko něj zámek. Jihovýchodním směrem z města dojdeme k Meandrům tvořeným řekou Struhou, které jsou přírodním chráněným územím. Severovýchodním směrem dojdeme k výše zmíněnému rybníku Buňkov.

Historie

První zmínka o osadě Přelouč je z roku 1073, a v tomto období patřila k majetku opatovického kláštera. V roce 1261 byla osada povýšena na trhové městečko. V roce 1289 bylo městečko obehnáno obrannými hradbami. V období husitských válek bylo v Přelouči východočeské centrum husitů. V roce 1421 bylo 125 husitů vhozeno do dolů u Kutné hory, tuto událost připomíná pomník z roku 1905 před Evangelickým kostelem. Mezi majiteli města se vystřídala řada šlechtických rodů. V roce 1518 byla Přelouč v majetku Pernštejnů a od roku 1580 byla Přelouč královským komorním městem. V období třicetileté války město stagnovalo. Většího rozvoj nastal až v 18. a 19. století, kdy byla ve městě vybudována železniční trať a začalo se využívat Labe k Dopravě. Gotický kostel svatého Jakuba Většího byl postaven ve 14. století a v pozdějších letech prodělal barokní přestavbu. Hřbitovní barokní poutní kostel Navštívení panny Marie byl postaven v roce 1682 až 1684. Náměstí obklopují barokní domy s podloubím a pěkné domy postavené v tak zvaném historizujícím slohu. Přelouč je rodným městem významného českého herce Františka Filipovského ( 1907-1993). Na městském hřbitově byl pohřben vynálezce ruchadla F. Veverka, což připomíná pamětní deska.

Poslední aktualizace: 27.8.2011
Nadmořská výška:
216 metrů nad mořem
Přelouč nemůžete minout na mapě
Autor: Bumczucz
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Přelouč nemůžete minout

Občanská záložna v Přelouči
Občanská záložna v Přelouči
Dům, budova
Budova byla postavena podle návrhu architekta Rudolfa…
0.1km
více »
Dívčí a chlapecká škola v Přelouči
Dívčí a chlapecká škola v Přelouči
Dům, budova
Budova dnešní základní školy byla postavena v letech 1880…
0.1km
více »
Morový sloup a socha sv. Jana Nepomuckého na náměstí v Přelouči
Morový sloup a socha sv. Jana Nepomuckého na náměstí v Přelouči
Socha
Sv. Jan Nepomucký byl generální vikář pražského arcibiskupa, mučedník katolické církve a také jeden z českých zemských patronů.…
0.1km
více »
RESTAURACE,PENZION A WELLNESS PŘELOUČ
RESTAURACE,PENZION A WELLNESS PŘELOUČ
Rekreační oblast
Kdo dává přednost stylovému posezení po vyčerpávajícím dnu Weelness je to…
0.1km
více »
MĚSTSKÝ ÚŘAD PŘELOUČ
MĚSTSKÝ ÚŘAD PŘELOUČ
Ulice
MĚSTSKÝ ÚŘAD PŘELOUČ Budova Městského úřadu Přelouč. Zde se nachází kancelář starostky města, místostarosty a tajemnice městského…
0.2km
více »
PIZZERIA PINOCCHIO PŘELOUČ
PIZZERIA PINOCCHIO PŘELOUČ
Odpočinkové místo
Po prohlídce města každý rád usednet do přijemného prostředí a doplní…
0.2km
více »
Zajímavé i ospalé městečko Přelouč
Zajímavé i ospalé městečko Přelouč
Město
Přelouč náleží k historicky nejstarším místům tohoto regionu. První…
0.2km
více »
Zajímavá i vtipná plastika Týden před Městským úřadem v Přelouči
Zajímavá i vtipná plastika Týden před Městským úřadem v Přelouči
Odpočinkové místo
Plastika Týden se nachází před budovou Městského úřadu v Přelouči na ulici Československé armády.   Autorkou tohoto vtipného i…
0.2km
více »
Přelouč
Přelouč
Město
Přelouč leží ve Východních Čechách, západním směrem od města Pardubice. Město se rozkládá na levém břehu Labe u východního okraje Če…
0.3km
více »
PAMÁTNÍK VZNIKU STÁTU PŘELOUČ
PAMÁTNÍK VZNIKU STÁTU PŘELOUČ
Pomník
Přelouč nechála zhotovit památník ke vzniku samostatného československého…
0.3km
více »
Přelouč a úžasná kavárna GAVI CAFFE
Přelouč a úžasná kavárna GAVI CAFFE
Ostatní
Co je malé, to je hezké. V případě kavárny GAVI CAFFE v Přelouči to platí…
0.3km
více »
SPORTOVNÍ HALA PŘELOUČ
SPORTOVNÍ HALA PŘELOUČ
Zábava, atrakce
Nově vybudovaný areál splňuje jak požadavky sportovních svazů pro konání…
0.4km
více »
KM CENTRUM PŘELOUČ
KM CENTRUM PŘELOUČ
Rekreační oblast
Bývalá budova Agry v novém kabátě.V současné době bývalé kanceláře vystřídalo množství soukromých ordinací,relaksačních studií atd.V…
0.6km
více »
turistické rozcestí Přelouč - žst, nádraží
turistické rozcestí Přelouč - žst, nádraží
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází vlakového nádraží v Přelouči, ukazuje turistům cestu do dvou směrů. Po červené značce ve…
1km
více »
Půjčovna kol Českých drah - Přelouč
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Půjčovna kol Českých drah - Přelouč
Půjčovna kol
Všechny půjčovny kol ČD jsou vybaveny kvalitními…
1km
více »
Přelouč a řeka Labe – splav s vodní elektrárnou, mostem a zdymadlem
Přelouč a řeka Labe – splav s vodní elektrárnou, mostem a zdymadlem
Technická památka
V minulosti zemědělské město, které se dnes více orientuje na průmysl,…
1.1km
více »
PŘELOUČ-MOST
PŘELOUČ-MOST
Most
Most přes Labe v Přelouči Stavbu mostu provedla v roce…
1.1km
více »
Z Přelouče do Heřmanova Městce přes Barborku
Z Přelouče do Heřmanova Městce přes Barborku
Cestopisy
Dostat se vlakem z Prahy do Přelouče není vůbec žádný problém. I osobním…
1.2km
více »
turistické rozcestí Opatovický kanál u Břehů
turistické rozcestí Opatovický kanál u Břehů
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází mezi obcemi Břehy a Semín, ukazuje…
1.7km
více »
KOZINEC (233m.n.m)
KOZINEC (233m.n.m)
Kopec
Kousek západně od Přelouče u obce Škudly se v poli…
2.4km
více »
zavřít reklamu