Loading...
Turistické cíle • Příroda • Přírodní památka
Přírodní památka Slunečná stráň se rozprostírá na ploše 16.5625 ha v nadmořské výšce 635 – 658 metrů na jihozápadním úbočí Rýchor. Po jejím jihovýchodním okraji vede zeleně a žlutě značená luční cesta ze Svobody nad Úpou k rozcestí pod Kravím vrchem.
Přírodní památka byla vyhlášená v roce 1995 z důvodu ochrany významných slatinných a rašeliništních luk se vzácnými rostlinnými společenstvy. Na rozdílně podmáčené půdě se nacházejí vřesoviště, lesní remízky, vrbové křoviny, trojštětové a ostřicové louky, prameniště i samostatné stromy.
Pro turisty je lokalita nejatraktivnější na přelomu května a června, kdy zde rozkvétají tisíce růžovofialových orchidejí prstnatců májových. Ze vzácných rostlin se tu vyskytuje také suchopýr úzkolistý s nápadnými chmýry, pětiprstka žežulník, vemeník dvoulistý a další. Botanici zde napočítali více než 130 druhů původních cévnatých rostlin. Území slouží také jako terénní genetická banka. Dobrý stav lučních společenstev se daří udržovat díky dlouhodobému vhodnému kosení, pastvě ovcí a odstraňování náletových dřevin.
Ze zoologického hlediska není Slunečná stráň ničím výjimečná. V umělé nádrži se vyskytuje čolek horský a ropucha obecná.
Na rohu chráněného území, hned u značené cesty, čeká na turisty stůl s lavicemi a informační tabule. Určitě se vyplatí na tomto vyhlídkovém místě chvíli posedět a pokochat se velice pěkným pohledem na Černou horou, Světlou horou, Sněžku a hraniční hřeben táhnoucí se východním směrem. A že je tu hezky i na podzim, kdy už vše dokvetlo, můžete vidět na přiložených fotografiích.