Loading...
Románská rotunda s gotickou věží jsou výjimečně zachovalými stavebními prvky hradu v Týnci nad Sázavou. Kamenná věž, která kdysi plnila zřejmě obrannou funkci, se stala letním sídlem netopýrů velkých. Každoročně v květnu se sem slétají desítky samic, aby tu porodily a vychovaly svá mláďata. Vystoupejte vzhůru a porozhlédněte se přímo v úkrytu mateřské kolonie našeho největšího netopýra.
Nejstarší písemná zmínka o týneckém hradě pochází z počátku 14. století. Zdejší archeologické nálezy však vypovídají o mnohem starším osídlení, pravděpodobně již od 8. století. Ve století jedenáctém zde byl postaven dřevěný a později kamenný hrad s románskou rotundou, která je dnes nejstarší dochovanou architektonickou památkou v Týnci. Kromě rotundy je možné navštívit také městské muzeum, sídlící v barokní budově vedle věže. Shlédnout tu lze stálou expozici, upomínající na zdejší slavnou výrobu z kameniny, nebo si užít některou z mnoha pořádaných výstav či kulturních akcí.
Návštěva týneckého hradu skýtá jedinečnou příležitost seznámit se s jeho pozoruhodnými létajícími obyvateli. Předposlední podlaží věže totiž obývá letní kolonie netopýra velkého. Původně využívali netopýři jako úkryt nedaleký kostel sv. Šimona a Judy. V roce 1982 však byly při opravě jeho střechy uzavřeny vletové otvory, které netopýři používali, a tak museli hledat nové útočiště. Našli je v hradní věži, kde se usídlili na stropě předposledního podlaží. Samice tu od té doby každoročně od května do srpna rodí a odchovávají svá mláďata, a to i přesto, že je věž v letní sezóně přístupná veřejnosti a prochází tudy denně desítky návštěvníků. Dle sčítání, prováděného pravidelně od roku 1992, tvoří zdejší kolonii přibližně 120 – 150 samic s mláďaty.
Podrobnosti o životě a ochraně netopýrů i o zdejší kolonii se návštěvníci dozvědí na výstavě, trvale umístěné v 1. patře věže a také z hradního webu. Již 12 let, vždy o posledním srpnovém víkendu, se na týneckém hradě koná akce věnovaná netopýrům a určená široké veřejnosti, tzv. Mezinárodní noc pro netopýry. Počínaje rokem 2017 si děti i dospělí mohou návštěvu zpestřit také s pomocí pracovních listů se zábavnými úkoly a kvízy z netopýřího světa.
Týnecká věž byla díky výskytu netopýrů vyhlášena jako přírodní památka a také zařazena do soustavy chráněných území Natura 2000 (jako tzv. evropsky významná lokalita).
Tato lokalita je ukázkovým příkladem dlouhodobého soužití netopýrů s lidmi a pozitivního řešení vznikajících konfliktů. Netopýři jsou v Týnci ctěni a tak se s nimi setkáte i ve znaku muzea nebo v názvu místního divadelního spolku.