Loading...
Nachází se v údolí řeky Svitavy v dvojměstí Rájec-Jestřebí uprostřed historického jádra městské části Rájec. Byl postaven na místě původní kaple Kristianem hrabětem Roggendorfem v roce 1699 nad rodovou hrobkou, kterou zde založili předešlí majitelé zámku Drnovští z Drnovic. Z řady náhrobníků, které se v kostele dochovaly je třeba vyzdvihnout velice umělecky vzácný náhrobník Kateřiny Drnovské. V šedesátých letech minulého století byla část náhrobníků z interiéru přemístěna na jižní venkovní stěnu objektu, odkud byly v roce 2001 znovu sejmuty a přemístěny do zámecké kaple. Ve druhé polovině 20. století prošel kostel dalšími drobnými úpravami a rekonstrukcemi. V rámci nich byly pod omítkami v presbytáři objeveny fresky z konce 15. století, část z nich byla odhalena a zakonzervována. Kostel je dnes dominantou městské části a tvoří pohledovou podnož rozlehlému zámeckému areálu rozkládajícímu se ve svahu nad kostelem.
Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.86 Okolí Brna-Moravský kras/B1, GOL 1:25 000 Moravský Kras
Rájec je starší částí „dvojměstí“ Rájec-Jestřebí, ve kterém dnes žije asi 3,5 tisíce obyvatel. Je poprvé zmiňován v listině olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka z roku 1131 (Jestřebí až o - přesně - 240 let později), předpokládá se však, že obec vznikla již o něco dříve. O významu Rájce svědčí skutečnost, že se zde svého času nacházely dva hrady. Jihomoravské Městečko leží v blanenském okrese a je považováno za severní bránu Moravského krasu.
Kostel Všech svatých se nachází v centru Rájce, mezi hlavním náměstím a zámkem. Byl vystavěn jako gotický - na místě malé kaple z počátku 13. století – někdy v polovině 14. století. V roce 1574 byla ke kostelu přistavěna věž a následně je kostel přestavěn do barokní podoby. Roku 1699 byl rájecký kostel znovu upraven a rozšířen, tyto úpravy byly provedeny z rozhodnutí majitele panství, Jana Kristiána Rogendorfu a jeho manželky, Reginy z Kolovrat.
V presbytáři se v minulosti nacházelo několik cenných renesančních a barokních náhrobníků, které byly v 60. letech 20. století přemístěny na jižní venkovní stěnu kostela, odkud byly v roce 2001 - vzhledem ke značnému poškození povětrnostními vlivy – znovu sejmuty a přemístěny do zámecké kaple. V interiéru se tak do současnosti dochoval jen hodnotný renesanční náhrobník Kateřiny Drnovské z Drnovic a Hessensteinu, který se nachází na severní vnitřní stěně. Součástí farního kostela je i rodinná hrobka, vybudovaná Janem Drnovským z Drnovic, která byla již součástí původní kaple.
Ve druhé polovině 20. století prošel kostel zasvěcený Všem svatým mnohými drobnými úpravami a rekonstrukcemi. V rámci nich byly pod omítkami v presbytáři objeveny fresky z konce 15. století (v této souvislosti je zajímavé, že většina informačních pramenů uvádí, že kněžiště tohoto kostela bylo postaveno až na přelomu 17. a 18. století). Část z nich byla odhalena a zakonzervována, výrazně větší část však teprve čeká na finanční injekci a následné odkrytí.