Řím – egyptský obelisk na náměstí Piazza della Rotonda (Roma – Obelisco Macuteo)
Přesto, že jsou starověké egyptské obelisky ve „Věčném městě“ poměrně rozšířenou záležitostí, stojí většina z nich rozhodně za pozornost. Jeden z těch nejznámějších a nejkrásnějších najdeme na náměstí Piazza della Rotonda, tedy v těsné blízkosti římakého Pantheonu. Tento obelisk je proto znám také pod názvem Obelisk u Pantheonu (Obelisco del Pantheon).
Egyptský obelisk Macuteo pochází z období vlády faraona Ramsese II. (1279 – 1213 př.n.l.), který jej původně nechal postavit v Heliopoli. A přímo odsud byl také tento obelisk – zřejmě za císaře Domiciána a tedy v 1. století po Kristu) převezen do Říma, aby zde ozdobil chrám bohyně Isis.
Obelisk je vyroben z červené žuly a je vysoký přibližně 6,4 metru (jeho původní výška však zřejmě byla ještě o metr větší). Kdo to umí, může si na obelisku přečíst myšlenky o příbuzenském vztahu faraona s bohem slunce Ra i o skutcích, které Ramses II. vykonal na počest tohoto boha.
Římská historie obelisku je poměrně smutná a památky tohoto významu nedůstojná. V roce 1373 byl totiž znovuobjeven, když ho pobořený našli u kostela Santa Maria sopra Minerva, který prý byl postaven právě na troskách chrámu bohyně Isis. Následně byl – bez jakékoliv doplňující dekorace – postaven na čtyřech kamenných kostkách před malý kostelík San Macuto. Změna k lepšímu přišla až za papeže Klementa XI., kdy byl v roce 1711 přemístěn na své současné místo.
Na náměstí před Pantheonem tak dnes můžeme obelisk vidět jako součást fontány architekta Filippa Barigioniho ze 16. století, kterou zdobí delfíni a maskarony od Giacoma della Porta. Celková výška současné památky je tak 14,5 m a její vrchol zdobí kříž papeže Klementa XI.
Na závěr ještě jedno malé PS: Slovo obelisk pochází z řeckého obeliskos, ale v Egyptě byly tyto artefakty nazývány tekhenu, tedy bodce.