Ronovec - zřícenina hradu nad Břevnickým potokem
Turistické cíle • Památky a muzea • Zřícenina
Nedaleko obce Dolní Krupá, na odbočce ze žluté značky, na stráni nad Břevnickým potokem se rozkládají skromné zbytky hradu Ronovce, nazývaného původně Sommerburg. Podle keramiky nalezené v jeho zřícených zdech při výkopech v l. 1957–1960 lze se domnívat, že hrad Ronovec byl vystavěn z kamene kolem r. 1262 na základech staršího roubeného hrádku, který vyhořel asi v první polovině 13. století.
Nejen čas proměnil hrad ve zříceninu, ale i usilovná snaha o nalezení pokladu. Poklad na Ronovci nebyl nikdy nalezen, byla jen uspíšena devastace tohoto středověkého panského sídla.
Hrad Ronovec chránil od jihu dvojí příkop zesílený valem a od západu jednoduchý příkop s náspem. Hradní příkopy byly napájeny z lesních pramenů a z malého rybníčka Na blátě, jehož hráz je dodnes zachována. Před zadním hradem stávalo předhradí, které tvořily dřevěné hospodářské budovy. Předhradí nebylo opevněno zděnými hradbami, ale jen valem v horní části zesíleným dřevěnými kládami. Od předhradí odděloval zadní hrad široký příkop, který obcházel hradní zdi v nepravidelném čtverhranu. Velmi neobvyklý byl přístup do hradu, který byl vedený ze zadní strany jádra a chráněný z obvodu hradu vysunutou obdélnou věží. Při cestě vedoucí od Břevnického potoka jsou pod hradem na stráni dosud patrné zbytky čtverhranné věže, která sloužila na ochranu cesty k Ronovci. Z hradu se zachovala část paláce, zbytky hradby a čtverhranné věže, příkopy a valy. V jihozápadním nároží Ronovce je vidět prohlubeň, kde snad bývala studna. Zřícenina je volně přístupná. O její skromné zbytky, hlavně o vyčištění prostoru hradní zříceniny od kopřiv a náletových dřevin se stará TOM Káňata.
Jako téměř každý hrad u nás i Ronovec je obestřen několika pověstmi. Jedna z nich hovoří o zániku hradu, další o pokladu v jeho podzemí. Připomeňme si alespoň pověst o zkáze hradu.
Lidová pověst o zkáze hradu Ronovce:
Kdysi se jeden z majitelů hradu Ronovce ucházel o ruku dcery pána na Hradu Lipnice. Dívka byla do ronoveckého šlechtice zamilována, ale to křížilo plány jejího otce, který prosazoval druhého nápadníka - pána na Hadrburku. Aby nepřijatelnému vztahu zabránil, rozhodl se, že svou dceru, která byla vychovávána v pohledském klášteře, nechá odvézt do Prahy. Pán z Ronovce se však o tomto tajném záměru dověděl, přepadl u Habrů se svými lidmi doprovod své vyvolené a unesl ji na svůj hrad. Nato lipnický pán s najatými zbojníky Ronovec oblehl a začal dobývat. Podařilo se mu vniknout do předhradí a hrad smolnými věnci zapálit. Ronovecký se svou milou vystoupili na podsebití hradní věžě a společně prosili, aby je dívčin otec ušetřil a vzal na milost. Když zatvrzelý otec odmítl, oba snoubenci skočili z hradní věže a uhořeli s celým hradem.