Loading...
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Rozhledna
Rozhledna Hard na stejnojmenném vrchu v Sokolově stojí na místě původní 18-ti metrové rozhledny z roku 1907.V roce 1933 byla rozhledna přebudována na Památník obětem 1.svět.války s pětimetrovou bronzovou sochou Krista.Za II.světové války byla socha roztavena pro válečné účely a z Památníku zbylo jen torzo,které bylo využito jako vojenská pozorovatelna.
Až v roce 1999 sokolovská radnice začala podnikat kroky k rekonstrukci rozhledny.Záměr radnice se podařil a rozhledna byla znovuotevřena v dubni 2001 v původním vzhledu. Současná rozhledna však měří jen 14,5 metru a na prosklenou vyhlídku je to 55schodů.
Z vrcholu je vidět část Sokolova,povrchové hnědouhelné doly a část Krušnohoří.Výhled je omezen vzrostlými listnatými stromy proto je dobré vypravit se na rozhlednu brzy zjara či na podzim,kdy listoví nebrání většímu výhledu. Klíče od rozhledny jsou uloženy v nedalekém oddělení policie nebo v městském infocentru. Vstup je 10.- a klíč je zapůjčen oproti OP.
V roce 1907 byla v Sokolově postavena hrázděná dvoupatrová Rozhledna Vysoká 18 metrů, která byla v roce1933 přestavěna na památník obětem I. světové války. Po II. světové válce stavba chátrala až v roce 2001 byla obnovena v původním vzhledu. Dnešní kamenná rozhledna je vysoká 14,5 metrů. Rozhledna je uzamčena, klíče je možné si vypůjčit na vrátnici v blízké budově Policie ČR. Vstupné 10,- Kč.
Rozhledna Hard se nachází v parku na návrší u ulice Hornická nad místní nemocnicí poblíž hřbitova.
Dříve na tomto místě zvaném též Hartberk stával vyhlídkový altán, který se po jeho schátrání v roce 1907 rozhodl místní okrášlovací spolek nahradit vyhlídkovou věží a tak na něj podle plánů místního stavitel Heinze byla dobudována dřevěná nádstavba se dvěma vyhlídkovými plošinami. Slavnostního otevření se tato tehdy 18m vysoká rozhledna dočkala 15.dubna 1908.
Dřevěná část vydržela do roku 1933, kdy musela být odstraněna a na její místo byla postavena bronzová socha Krista. Tato pětimetrová socha byla za druhé světové války roztavena a stavba se využívala jako vojenská pozorovatelna.
Po válce už podstavec jen chátral, a to do roku 1999, kdy došlo k rozhodnutí rozhlednu obnovit.
Byla provedena rekonstrukce spodní zděné části, uvnitř osazeno ocelové schodiště a postavena takřka identická dřevěná nástavba, která je však o 4m nižší než původní. Znovuotevření se konalo 26. dubna 2001.
Vyhlídková plošina se nachází ve 12m. Vede na ni 52 schodů. Celková výška stavby je 14,5m.
V současné době je výhled částečně omezen vzrostlými stromy, přesto však můžeme vidět Sokolov s velkým komplexem chemických závodů a nedalekými hnědouhelnými doly, Krušné hory, Slavkovský les a Klášter v Chlumu Svaté Máří.
K rozhledně se dostanete z náměstí Budovatelů ulicemi Jednoty, Slovenskou, kolem nemocnice ulicí Bratislavskou a Hornickou. Nevede sem žádná turistická značka, proto se nejlépe orientujte podle nemocnice.
Rozhledna je přístupná po vypůjčení klíčů v infocentru (pondělí až pátek 8-17, sobota 9-12) nebo na blízké vrátnici Obvodního oddělení Policie ČR Sokolov.
Fotky z historie rozhledny můžete najít na:
http://itakura.kes.tul.cz/jan/rozhledny/hard.html
*
V okolí Sokolova jsem navštívil ještě další zajímavá místa:
- lávku v obci Šabina:https://www.turistika.cz/mista/lavka-pres-reku-ohre-v-obci-sabina
- Sokolovské moře:https://www.turistika.cz/mista/jezero-medard-sokolovske-more
- klášter v obci Chlum sv. Maří:https://www.turistika.cz/mista/chlum-svate-mari--1
- rozhledna na bájném vrchu Krudum:https://www.turistika.cz/mista/rozhledna-na-bajnem-vrchu-krudum
- kostel sv. Mikoláše:https://www.turistika.cz/mista/kostel-svateho-mikolase-pod-vrchem-krudum
- pomník přísahy:https://www.turistika.cz/mista/pomnik-prisahy-pod-vrchem-krudum
- rozhledna na Krásenském vrchu:https://www.turistika.cz/mista/rozhledna-na-krasenskem-vrchu
- zajímavá expozice knižní vazby:https://www.turistika.cz/mista/expozice-knizni-vazby-v-knihovne-ve-meste-loket
*
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/