Horské městečko vklíněné do členitého terénu východních Krkonoš. K založení města došlo zásluhou ložisek kovů, postupně zde vyrostly pece na měděných a železných rud, které se dobývaly v Obřím dole a Modrém dole. Pec pod Sněžkou je jedním z našich nejvýznamnějších středisek zimních sportů a turistiky. Poskytuje ideální podmínky především pro sjezdové lyžování. Je zde celá řada veřejných i podnikových vleků. Ze severní části města vede sedačkoná lanovka na Růžovou horu a na Sněžku.
Před koncem roku 2011 jsem pobýval několik dní v Krkonoších nedaleko od Pece pod Sněžkou. Při jednom pěším výletě i běžkařské túře následujícího dne jsem navštívil Hnědý vrch. Podstatně jednoduší způsob, jak se na tento vrchol dostat, je použít sedačkovou lanovku. Já však nemám rád jednoduché cesty a raději volím méně probádané možnosti putování. Často se také rozhoduji zkrátit si cestu, ale posléze se ukáže, že zkratka byla složitější a delší.
Tento případ byl také, když jsem šel od hotelu Energetik na Hnědý vrch. V lese jsem uviděl, že tudy jezdí snowboardisté a lyžaři a tak jsem se tudy vydal. Kdybych měl sněžnice nebo návleky, tak by to ještě šlo. Ale nakonec se dobrá věc podařila a já jsem se ocitl v nadmořské výšce 1.207 metrů. Moc klidu mne zde nevítá. Těsně vedle rozhledny končí čtyřsedačková lanovka, která je v tuto dobu hojně využívána lyžaři, snowboardisty i běžkaři.
Projekt na výstavbu rozhledny byl zahájen na začátku roku 2007. V říjnu téhož roku bylo vydáno územní rozhodnutí o umístění stavby a během roku 2008 získala radnice v Peci pod Sněžkou peníze na projekt z EU. Výstavba probíhala od září 2008 do června 2009, slavnostní zpřístupnění se konalo 1. července 2009.
Rozhledna vypadá úžasně. Tato elegantní štíhlá kráska je však ke mně chladná. Jak se dalo očekávat, je bohužel v tuto dobu zavřená. Otevírací doba je pro návštěvníky denně dle provozu lanové dráhy Hnědý vrch v měsících červen až říjen od 9:00 do 16:00 hodin. Vstup na rozhlednu je bezplatný. Občas sice rozhlednu v zimě zpřístupňují, ale nesmí být námraza. Procházím se po okolí, rozhlížím se a fotografuji.
Pata rozhledny se nachází v nadmořské výšce 1.207 metrů. Hlavní vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 27 metrů nad okolním terénem. Celková výška rozhledny je 30,85 metrů a jedná se o nejvyšší stavbu tohoto druhu v oblasti Krkonoš. Počet schodů na vyhlídkovou plošinu činí 138.
Rozhledna je tvořena svislou dřevěnou konstrukcí s ocelovými prvky (schodiště, nosníky).
A nakonec snad ještě bych měl zmínit, kudy vede k rozhledně správná cesta. Z Pece pod Sněžkou je potřeba jít jihozápadním směrem po žluté značce ke spodní stanici lanovky na Hnědý vrch. Zde je ideální nasednout a člověk je nahoře za pár minut. V případě pěší volby se to musí celkem dost obcházet a vhodné je mít po ruce mapu.
*
Mapa se mi hodila i v následujících dvou dnech kdy jsem podnikl dva zajímavé výlety na Sněžku:
byla otevřena v červenci 2009.Rozhledna je trojúhelníkového tvaru a tvoří ji dřevěné a ocelové sloupy.Hlavní plošina je umístěna ve výšce 27m nad okolním terénem. Celková výška rozhledny je 30,85m. Počet schodů na rozhlednu je 138.Vstup na rozhlednu je bezplatný.
z vyhlídkové terasy je vidět panorama hlavního krkonošského hřebene, především na Sněžku, Luční a Studniční horu,Obří důl. dále vidět turistické centrum Pec pod Sněžkou a Černou horu.
tři způsoby k rozhleně:
lanovkou - vhodné pro důchodce a rodiny s dětmi
cyklo - poměrně náročné Ostré stoupání po zpevněných asfaltových cestách
pěší - po žluté z parkoviště z Pece je to 1,5km a od dolní stanice lanovky dalších asi
Rozhledna Hnědý vrch je otevřena od roku 2009 a je nejvyšší v Krkonoších. Stojí v nadmořské výšce 1 207 metrů. Její výška činí 31 metrů a vyhlídková plošina se nachází ve výšce 27 metrů. K rozhledně se dostanete na kole od Lesní boudy, pro pěší vede stejná trasa /od Lesní boudy po červené, pod Lyžařskou boudou zahneme po cestě vpravo/. Pro ty, kdo nemohou nebo nechtějí na kole nebo pěšky, je k dispozici lanovka z Pece. Rozhledna nabízí krásné výhledy na Sněžku, Černou horu nebo Pec pod Sněžkou.