Loading...
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Výletní místo
Již podruhé v krátkém časovém sledu píši neobvykle o rozcestí či ukazateli turistických cest. Stejně jako v případě Ručiček, také v tomto případě se jedná o velice zajímavé místo. Je pravda, že hlavně v zimě ho může někdo snadno přejet nebo přejít bez povšimnutí. Asi 300 metrů odsud je rozcestí jménem U Růženčiny zahrádky, odkud je to po zelené nejblíže k pramenu Labe.
Růženčina zahrádka je zajímavé místo, které se nachází se na severním svahu krkonošského Kotle v nadmořské výšce 1.370 metrů. Jedná se o nízký kamenný val ve tvaru okvětí růže, jehož původ je dodnes pro mnohé záhadou. Místo pod označením „Rosengarten“ lze najít poprvé na tzv. Mannově mapě Krkonoš zhotovené v roce 1742. O tom, zda tento kameny vymezený kruhový prostor o průměru asi 30 metrů sloužit k pěstování léčivých bylin nebo se jednalo vzhledem k blízkosti pramenu Labe o kultovní místo pravěkých lidí, se vedou diskuze, jednoznačné důkazy chybějí. Doloženo je ale například pěstování léčivého lišejníku pukléřky islandské, podle jehož lidového pojmenování se tomuto místu údajně nějaký čas říkalo Lung-Schwamm. Současné pojmenování se poprvé objevilo na legendě u Grauparově mapy z roku 1765 a vymyslel ho hrabě Bedřich Harrach na počest své ženy, hraběnky Rosy, se kterou se zde zastavil na jaře roku 1743.
Vzhledem k zajímavé povaze tohoto místa zde byl proveden archeology královéhradeckého muzea výzkum. Nic významného však nebylo objeveno a tak označili Růženčinu zahrádku za novověký útvar. Tento názor byl podpořen také mapou Johanna Christiana z Wolfsburku z roku 1710, kde není Růženčina zahrádka zakreslena vůbec. Podle mapy v té době patrně neexistovala. Jedná se však určitě o zajímavé a kouzelné místo, ke kterému vznikla řada romantických pověstí, z nichž některé vznik kamenného valu kladou dokonce až do 10. století. Ti, co nevěří na pověsti, tvrdí že Růženčina zahrádka pochází z období realizace rozsáhlých projektů hospodářského využití západních Krkonoš. Pod panství Harrachů spadala i oblast kolem Kotle. Okolní louky se v té době sekaly, a tudíž bylo nutné z nich sbírat kamení. A tak je možné, že hrabě Bedřich Harrach místo nejenom podle manželky Rosy pojmenoval, ale nechal také kamenný kruh z vysbíraného kamení postavit do tvaru připomínajícího růži. Tak přece jenom trochu romantiky.
V zimě většinou vládne tomuto místu sněhová pokrývka a tak musí člověk velkou představivost. Nejjednodušší přístup k Růženčině zahrádce je po červené značce přes Dvoračky od Rokytnice nad Jizerou.
V okolí se nachází několik zajímavých míst, která jsem také navštívil:
- Dvoračky:https://www.turistika.cz/mista/dvoracky-rozcesti-a-horske-chaty
- Kotel:https://www.turistika.cz/mista/kotel-10-nejvyssi-hora-ceska
- Lysá hora:https://www.turistika.cz/mista/lysa-hora--6
- Harrachovy kameny:https://www.turistika.cz/mista/harrachovy-kameny-v-krkonosich
- Mohyla Hanče a Vrbaty:https://www.turistika.cz/mista/mohyla-hance-a-vrbaty-v-krkonosich
- Labská bouda:https://www.turistika.cz/mista/labska-bouda-v-krkonosich
- pramen Labe:https://www.turistika.cz/mista/reka-labe-a-jeji-pramen
- Violík:https://www.turistika.cz/mista/vrch-violik-dalsi-z-krkonosskych-tisicovek
- Huťský vodopád:https://www.turistika.cz/mista/hutsky-vodopad-v-krkonosich--1
- rozcestí Ručičky:https://www.turistika.cz/mista/kouzelne-rozcesti-rucicky-v-zapadnich-krkonosich
- Janova skála:https://www.turistika.cz/mista/janova-skala-v-zapadnich-krkonosich
- Rokytnice nad Jizerou:https://www.turistika.cz/mista/rokytnice-nad-jizerou--1
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/