Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Osada
Nejčastější výstup na Borůvkovou horu turisté volí trasu po modré z Travné nebo po polské straně a to barvě zelené z hraničního přechodu na Travné. Obě tyto trasy jsou téměř stejně dlouhé a v určitém bodě se střetávají a vedou k rozhledně souběžně. Na Borůvkovou horu lze vystoupat i z druhé strany hory a to po červené stezce směrem od Bílé Vody. Tato trasa je většinou vynechávána pro její délku a náročnější stoupání k rozhledně. Ale i tato trasa skrývá kouzelné místa a kouty.
Krom krásných výhledů jak na polské jezera, tak na rozhlednu samotnou, zde najdeme i tajemný kout na úpatí hory Javorník (764m), bývalou německou osadu Růženec. Tato osada vznikla kolem krčmy, která dostala jméno podle svého majitele Rosenkranze a to přibližně kolem roku 1613. Ke konci 17. století roku 1691stály kolem krčmy 4 usedlosti. Později tyto usedlosti byly označené jako selská stavení. Podle tradice Růženec navštívil i básník J.W.Goethe, který při své cestě Kladském r. 1790 hledal minerály. V roce 1836 zde bylo 11 domů a 63 lidí. Roku 1802 byla postavena kaplička sv. Antonína.
Růženec, stejně jako většinu osad v pohraničí čekal stejný osud. Po odsunu německého obyvatelstva po 2 sv. válce byla osada vysídlena. V současnosti stojí pouze jedna zrekonstruovaná lovecká chata a pěkný turistický přístřešek. Prochází tudy červeně značená turistická značka z Javorníku do nedaleké Bílé Vody a také naučná stezka při cyklotrase č. 6044.