Salisbury - kostel sv. Tomáše (St Thomas´s Church)
Jednou z nejkrásnějších a nejvýznamnějších památek čtyřicetitisícového anglického města Salisbury je bezesporu velký městský kostel sv. Tomáše Becketa pocházející z poloviny 15. století a nacházející se na stejnojmenném náměstí. Tím hlavním, kvůli čemu se sem chodí, je pozoruhodná středověká nástěnná malba zobrazující Poslední soud. Jedná se o největší a nejzachovalejší nástěnnou malbu s touto tématikou, kterou můžeme ve Velké Británii nalézt.
Tento kostel byl postaven – původně snad jako dřevěný - mezi roky 1219 a 1220 a od počátku sloužil jako modlitebna těch, kteří nedaleko odsud stavěli salisburskou katedrálu. Zdejší měšťané pak někdy okolo roku 1450 zaplatili pozdně gotickou přestavbu chrámu, který také hned ozdobily jejich „erby“.
Poslední nástěnná malba byla v kostele dokončena v roce 1475, aby ji pak – v rámci reformace – roku 1593 nechali zamalovat. Znovu objevena a následně obnovena pak byla až v roce 1881.
O pozoruhodné nástěnné malbě s tématem Posledního soudu jsme se již zmínili. Nachází se nad vítězným obloukem, doplňuje ji „freska“ Temnota a je většinou tím prvním, čeho si v kostele hned po vstupu všimneme. Vysoce hodnotné dílo zobrazuje tradiční réma, kde soudící Kristus sedí mezi nebem a peklem a posílá požehnané vlevo a zatracené vpravo. Napravo od oblouku je zobrazena hlava ďábla, do jehož otevřené tlamy zatracení sestupují. Mezi zatracenci najdeme i dva nahé krále a jednoho nahého biskupa. A také jedinou postavu v šatech. Zajímavé je, že démoni nemají obvyklé mučící nástroje i fakt, že - vzhledem k tomu, kdo stavbu kostela zaplatil, celkem logicky – nenajdeme mezi zatracenými žádné obchodníky.
Kostel, který bývá nazýván také kostel sv. Tomáše a sv. Edmunda, je trojlodní, postavený v perpendikulárním stylu. Lodě od sebe oddělují úzké sloupy s hlavicemi s listnatým dekorem, na kterých spočívají arkády lomených oblouků. Strop je dřevěný a jeho součástí jsou vyřezávané i malované trámy s více než stovkou andělů na různých místech. Okna jsou většinově vyplněna čirým sklem.
Zajímavá je také jižní mariánská kaple, kterou v roce 1450 postavil William Swayne. Najdeme v ní jednoduchou nástěnnou malbu zobrazující Betlém, fresky s cechovními erby nebo fragmenty středověkých okenních vitráží. Na nich můžeme vidět např. Pannu Marii starající se o zahradu lilií. V severní lodi je umístěn erb královny Alžběty.
Jestliže chrámová budova vznikla – alespoň ve své současné podobě – v polovině 15. století, její vnitřní vybavení pochází převážně z doby viktoriánské.
Krásný anglikánský kostel sv. Tomáše Becketa najdeme na náměstí St Thomas Square, je otevřen denně do 18 hodin a volně přístupný.