Loading...
Návštěvníku, přijíždějícímu do Křtin po silnici od Vyškova, se na konci zalesněného údolí před očima na okamžik mihne jak snový přízrak… ale teprve po příjezdu do středu obce se chrám zhmotní v celé své kráse a definitivně vyvrátí předchozí dojem přeludu. Tato úzká příjezdová dolina se nazývala „Valis baptismi“ (Údolí křtu) a prý tu pohany na víru obracel sv.Cyril se svým nerozlučným svatým druhem Metodějem.
Jako náhrada za dva staré kostely zde v 18.století vyrostl monumentální chrám, jehož donátorkou byla Zuzana Kateřina L z Dietrichsteina. Impozantní svatostánek byl zbudován dle projektu našeho nejvýznamnějšího barokního architekta italského původu – Jana Blažeje Santiniho- Aichla.
Už jen jeho umístění do krajiny bylo počinem přímo geniálním… a což teprve vlastní dílo, do kterého se vejde 5 000 věřících! V tehdejší době hlavně poutníků, protože do Křtin o významných svátcích cestu podniklo až 50 tisíc věřících a bývaly nejnavštěvovanějším poutním místem na celé Moravě. Proto bylo nového velikého chrámu více jak třeba…
Hlavním předmětem zájmu poutníků byla starobylá „zázračná“ socha Panenky Marie Křtinské, jíž se přezdívalo Královna Moravy. Santiny tuto skulpturu navrhl umístit na oltář v podobě trůnu, vystupujícím do popředí z prostoru chrámové lodi. Socha pochází ze třináctého století, je vysoká dva metry, ale protože byla polychromována, mnozí návštěvníci propadnou dojmu, že se jedná o sochu barokní a nikoliv gotickou.
Pompézní chrám Jména Panny Marie je široký 35 m, dlouhý je 65 metrů a jedná se o největší Santiniho dílo, které vzniklo na půdorysu řeckého kříže. Kostel je osvětlen třiatřiceti okny a ty dodávají interiéru ohromné množství světla, jež mělo – podle slov slavného architekta – vstupovat do srdcí a duší věřících.
Nádherná a velmi hodnotná je pochopitelně i výzdoba celého interiéru. O barevné anebo pozlacené skulptury z lipového dřeva se postaral otec se synem – Ondřej a Antonín Schweigl a rozměrné fresky oslavující většinou Bohorodičku jsou dílem brněnského malíře Jiřího Etgense.
Chrám je po jedné straně doplněn ambity (původně jimi měly být zastaveny strany obě) a kaplí sv.Anny. Poblíž kostela se nachází rovněž barokní komplex budov sloužících zábrdovickým premonstrátům jako letní rezidence.
Chrám Jména Panny Marie částečně vyhořel roku 1884 a na konci druhé světové války byl poškozen výbuchem letecké pumy. Po obou neštěstích byl opraven, ale největší jeho rekonstrukce proběhla až před koncem minulého století a dokončena byla roku 1992. O 16 let později byl vyhlášen Národní kulturní památkou.
Zcela nedávno byla vedle chrámu umístěna nová zvonkohra, jejímž autorem je Petr Manoušek. Skládá se ze 27 zvonů a zvonků, vážících dohromady 3.5 tuny, jež hrají (řízeny počítačem) skladby mariánské, vánoční a velikonoční. Vyslechnout si je můžeme vždy v sobotu po 18.hodině anebo v neděli po odbití poledne.