Loading...
Turistické cíle • Příroda • Kopec
Šibeničních vrchů je v naší republice celá řada, jako kdyby popravy byly oblíbenou kratochvílí našich předků. Není proto divu, že se jeden nachází i jihozápadně od města Poličky. I na něm se až do roku 1765 popravy uskutečňovaly. V tomto roce ale byl výnosem její Císařské Milosti městu Polička statut výkonu práva hrdelního odebrán a od té doby už slouží tento kopec lidem k bohulibějším činnostem. Nejvíce se o Šibeničním vrchu dočtete na tomto odkazu a pokud by vás zajímalo, jak to s tou poslední popravou bylo, připravte si kapesníky na utírání slz, klikněte si na tento odkaz (a pak můžete nahlásit některým našim nevládním organizacím rasovou závadnost celé pověsti).
Dnes je Šibeniční vrch vyhledáván z jiných důvodů. Na jeho úbočí je vybudován lyžařský areál. V normálních zimách tu funguje nejen uměle zasněžovaná sjezdovka, ale jsou tu upravované i běžecké stopy.
V části blíže k městu je parková úprava pro nenáročné procházky. Z města sem vede jednak modrá turistická značka, ale hlavně velice hezká a důsledně udržovaná Naučná stezka Okolo Poličky s 15 zastávkami. A konečně mezi Poličkou a sjezdovkou je pod malou kapličkou studánka, ke které si spousta místních chodí pro vodu. Sice je tu tabulka Užitková voda, ale to jen proto, že se neprovádějí pravidelné rozbory vody. Ale to víte, kdyby se nějaký občan podělal a svedl to studánku, byl by malér. Klidně vodu ochutnejte, byla výborná i v těch 2°C a mrazivém větru, co jsme ji zkoušeli my.
Polička je opravdu pěkné město, je toho tady hodně k vidění. Ostatně - ťukněte si tady na záložku Mapy a uvidíte, kolik článků o Poličce už tu je. Určitě to není město jen pro jednodenní výlet s tím, že ho celé poznáte. A když už tu těch dní budete více, Šibeniční vrch a celá naučná stezka určitě za projití stojí.