Loading...

Skály Obřan - východ

Turistické cíle Příroda Skalní útvar

Veřejnosti budou asi více známé Obřany na Brněnsku, ty naše se nacházejí nedaleko poutního chrámu na Hostýně a nejblíž je k nim ze Chvalčova. Strmý kužel Obřan je od hlavního "turistického" hřebene oddělen hlubokou sníženinou sedla a jeho 704 m vysoký vrchol se zbytky jednoho z nejvýše vystavěných moravských hradů je zpřístupněn červenou značkou. (Tady bych rád podotkul, že je ten přístup o délce 700 m přístupem značně strmým a pokud se sem vypraví lidé, kterým méně zachovalé hradní ruiny nic neříkají, je zbytečné, aby se nahoru na vrcholek trmáceli a potom tam jen buransky pokřikovali, neboť Obřany jsou také přírodní rezervací a lidského povykování tu netřeba!) Kromě hradní zříceniny je temeno kopce přizdobeno dlouhým, Bradlo připomínajícím pásmem skal, probíhajících po hřebeni přes vrchol přibližně východozápadním směrem. Tyto přerušované skalní výchozy obracejí obnažené skalní stěny svých mrazových srubů k severu, takže z nich turista příliš neuvidí, neboť mimo tur.značenou trasu by se v rezervaci chodit nemělo. Další skalní výchozy se nacházejí na abnormálně strmých severních a západních svazích kopce, na kterých se rozkládá podstatná část přírodní rezervace. Jen tak pro vaši představu: zatímco úklon těchto srázů dosahuje na jejím úpatí 30 stupňů, pod vrcholovým skalnatým hřebenem je to už stupňů 60!

Plocha PR Obřany, k níž patří kromě tohoto kopce i vrchol a severní svah sousedního Jeleníku, zaujímá rozlohu téměř 24 ha a je celá pokryta lesem. Jedná se o hvozd horský a suťový a stáří některých stromů se blíží věkové hranici 200 let. Hlavními představiteli místního "stromového parku" jsou jednoznačně Buky lesní, ale vetřely se mezi ně - jak lípy srdčité a břízy bělokoré - tak i jeřáby ptačí, jasany ztepilé a jilmy drsné. Hřeben kopce a strmé suťové severní svahy jsou pokryty bohatým bylinným patrem. K těm nejvýznamnějším představitelům vzácnější flóry patří krtičník Jarní, bažantka vytrvalá, svízel vonný a především měsíčnice vytrvalá. Přiznám se, že ač botanický laik, i pro mne se tato rostlina stala naprosto nepřehlédnutelnou, neboť tu místy tvoří pod skálami souvislé porosty, připomínají obrovský koberec! Z říše fauny se na území rezervace nevyskytují žádné pozoruhodnější druhy, obratlovci jsou běžní jako všude v okolí, snad jen z ptáků tu poletuje méně častěji vídaný rehek zahradní, strakapoud bělohřbetý a hnízdí tu holub doupňák.

Foto: Franta

My se ale vrátíme k neživé složce přírody, důležité součástí rezervace - ke chráněným skalním výchozům. Tvoří je vesměs paleogenní pískovce a slepence soláňských vrstev, patřící do magurského flyšového pásma. Chápu, že tato informace asi leckomu nic neřekne, a tož mu zamotám hlavu ještě sdělením, že se i ty soláňské vrstvy dělí ještě na vrstvy lukovské a ráztocké. Tak a máte to, holoubci! Nebojte se, vysvětlím... ale napřed se musím přiznat k tomu, že mi k průzkumu všech skal na Obřanech samozřejmě nemohl stačit jen ten přikázaný přístup, který navíc u hradní zříceniny končí. A tak jsem se dopustil přestupku, neboť jsem se v přírodní rezervaci pohyboval (i když by se to nemělo) tam, kde jsem chtěl, neboť jedině tak jsem mohl pořídit pro čtenáře kompletní fotodokumentaci a do hlavy poznatky o viděném... Skal je tady v PR na Obřanech tolik, že jsem tato místa musel rozdělit do několika sektorů a my se proto dnes budeme věnovat jen tomu, ležícímu východně od zříceniny. Jen ještě to slibované vysvětlení rozdílu mezi lukovskými a ráztockými vrstvami: lukovské tvoří odolné pískovce a slepence, které dodnes v těchto vrších vidíme ve formě mrazových srubů či osamělých skal... a ráztocké vrstvy jsou méně odolné, tudíž skály jimi tvořené procházejí rychlejší destrukcí.

Foto: Franta

Svůj průzkum skal PR Obřany jsem začal na severním úpatí rezervace, kde jsem mezi skalnatou sutí, balvany a rozpadajícími se malými i většími skalními výchozy převážně ráztockých vrstev pomaličku kličkoval stále strmějším svahem, až jsem naštěstí narazil na stezku Vysoké zvěře, která vedla napříč svahem. (A potom že prý nemají zvířátka rozum). Ta mne už v mnohem příznivějším úklonu dovedla k nejvýchodnějšímu cípu skalnatého vrcholového hřebene, tvořeném odolnějšími lukovskými vrstavmi. Na jeho konci se nachází jedna z nejvýraznějších obřanských skal. Nezaujme její výška (6-7 m), ale fantaskní tvar, za který mohou tenké lavice pískovců, spojené tmelem a vyskládané po celé výšce skály na sebe. Další oddělená skaliska už dosahují výše 8-10 metrů (od úpatí stěn se to těžko odhaduje) a pak přichází mohutný skalní sráz, tvořený nad sebe nadstavenou hradbou, dosahující celkové výše až 18 metrů. "Soutěskou" pod hřebenem jsem se vyšphal až na temeno mrazového srubu. Tady vede od hradu po vrcholcích skal starý trampský chodníček. Stačilo se kousek vrátit k nejvyššímu místu hřebene a pokochat se zajímavým místem: skalní výčnělek, tvořící jakési přírodní zábradlí a zabraňující tak pádu do propasti, umožňuje krásný výhled do údolí Bystřice, rekreační areál Na Valaškách, louku s PR Janče a na hřeben protilehlých vrchů.

Ten hluboce zaříznutý skalní příkopek před vyhlídkou vypadá, jako by byl v minulosti upraven lidskou rukou. Však se také nedaleko odtud, za posledním skalním hřbítkem, už nachází vrchol s hradní zříceninou. A já si myslím, že toto místo s vyhlídkou bývalo začleněno do obranného systému hradu a určitě zde stával nějaký fortifikační prvek, byť jen v podobě jednoduché opevněné pozorovací věžky ze dřeva. Posledním skalnatým hřbítkem jsem se dostal už na dohled hradní zříceniny, pod níž je strmý severní svah doslova "zsněžen" rostlinou měsíčnicí vytrvalou... a dopracoval se k poznatku, že východní pás obřanských skal dosahuje délky 300 m, že jej tvoří místy pozoruhodné formy neživé přírody a že je dobře, že je to vše chráněno v přírodní rezervaci. Většina skal by se stejně návštěvníkům nelíbila, neboť jejich tvary nejsou díky tvrdému mateiálu tak zajímavé jako ty, jež známe z atraktivnějších skalních oblastí. I ta geomorfologická výzdoba stěn je zde chudičká. Možná vás bude zajímat, jestli jsem měl vyčítky svědomí z toho, že jsem se pohyboval v chráněném území... Tak to si pište, že neměl! Jak jsem pak totiž viděl nejenom u hradní zříceniny, ale i jinde - rezervace nerezervace, lidé jsou prostě dobytek a táboří, rozdělávají ohně a odhazují Odpadky, kde je napadne... a to já nikdy nedělám ani mimo plochy přírodních rezervací!! (A navíc jsem přes ni - tiše a opatrně našlapujíc jak baletka, "jen" prošel...)

Poslední aktualizace: 2.2.2015
Nadmořská výška:
664 metrů nad mořem
Skály Obřan - východ na mapě
Autor: Franta
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Skály Obřan - východ

Údolí Bystřičky pod Tesákem
Údolí Bystřičky pod Tesákem
Údolí, dolina
Říčka Bystřička pramení nedaleko rekreačního střediska Tesák ve strmém svahu Čerňavy v nadm.výšce 675 m nad zákrutou silnice klesající d…
0.4km
více »
Přes Obřany a Skalný do Rusavy
Přes Obřany a Skalný do Rusavy
Cestopisy
 V polovině měsíce října na mne dolehlo tak silné volání skal, že jsem…
0.4km
více »
Rekreační středisko Valašky
Rekreační středisko Valašky
Zajímavost
Svažitá louka na Valaškách byla původně využívána k sečení trávy a sušení…
0.5km
více »
Na nejvyšší hrad na Moravě
Na nejvyšší hrad na Moravě
Tipy na výlet
Od chaty na Tesáku, která leží v centru Hostýnských…
0.6km
více »
Skály Hostýnských vrchů - 7. Obřany
Skály Hostýnských vrchů - 7. Obřany
Skalní útvar
Ráno odjíždím v mlze na Tesák. Je velmi chladno a nevlídno, v…
0.6km
více »
Obřany
Obřany
Zřícenina
Zřícenina hradu Obřany stojí na vysokém zalesněném návrší (701 m)…
0.6km
více »
Zřícenina hradu Obřany
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Zřícenina hradu Obřany
Zřícenina
 Těžko uvěřit tomu, že zrovna na takovém těžko přístupném a vysokém místě…
0.7km
více »
Zřícenina hradu Obřany a Hostýnské vrchy
Zřícenina hradu Obřany a Hostýnské vrchy
Tipy na výlet
Jedeme do Hostýnských vrchů, do oblasti nedaleko města Bystřice pod Hostýnem. Jako dopravní prostředek tentokrát volíme, z důvodů časových i…
0.7km
více »
Skály Obřan - západ
Skály Obřan - západ
Skalní útvar
 Od zbytků hradní zříceniny na vrcholu Obřan (704 m) v Hostýnských vrších…
0.8km
více »
Na zříceninu hradu a skály na Obřanech ( 2006)
Na zříceninu hradu a skály na Obřanech ( 2006)
Cestopisy
   Tož dneskaj máme polovicu měsíca listopada a já sa jedu enom sám bez Jany podívat na kopčisko ménem Obřany v Hostýnských vrchoch. Nežijú tu si…
0.8km
více »
Skály Bludného a jeho prales
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Skály Bludného a jeho prales
Skalní útvar
 O vrchu Bludném, tedy o jeho vrcholovém skalisku, jehož podoba vzdáleně…
0.8km
více »
Vodopádky a kaskády pod Bludným
Vodopádky a kaskády pod Bludným
Vodopád
 Nám, kteří milujeme šumění horských kaskád a hukot vodopádů - (a jsme př…
0.8km
více »
Za skalními krásami Bludného a na kaskády Bystřice
Za skalními krásami Bludného a na kaskády Bystřice
Cestopisy
  Když se po letošním druhém květnovém státním svátku budím do sobotního…
0.8km
více »
Přírodní památka Na Jančích
Přírodní památka Na Jančích
Přírodní památka
Na ploše 2.5 hektaru byla vyhlášena roku 1956. Nachází se přibližně 3 km…
0.9km
více »
Bludný - hostýnský "Gibraltar"
Bludný - hostýnský "Gibraltar"
Skalní útvar
  Daleko známější kopec stejného jména se nachází - (taktéž v Hostýnských…
0.9km
více »
Smrdutá - "balvanový proud"
Smrdutá - "balvanový proud"
Přírodní památka
  O přírodní památce Smrdutá v Hostýnských vrších, o jejích skalách a jes…
1km
více »
Smrdutá - Skály u "balvanového proudu"
Smrdutá - Skály u "balvanového proudu"
Skalní útvar
  Největší okrasou "balvanového proudu," nacházejícího se v PP Smrdutá v j…
1km
více »
Skalní útvary Hostýnských vrchů
Skalní útvary Hostýnských vrchů
Cestopisy
   Hostýnské vrchy jsou částí Hostýnsko - Vsetínských vrchů, které jsou…
1.1km
více »
Skály Jeleníku u Obřan
Skály Jeleníku u Obřan
Skalní útvar
  PR Obřany jsou přírodní rezervací, do které nespadá jen ta (přibližně) …
1.2km
více »
Smrdutá - kopec plný překvapení
Smrdutá - kopec plný překvapení
Skalní útvar
   Zůstane asi navždy nezodpovězenou otázkou, jak a proč získal tento…
1.3km
více »
Skály chybějící na mapách.cz - oblast Hostýnských vrchů
Skály chybějící na mapách.cz - oblast Hostýnských vrchů
Skalní útvar
  Posledními objekty neživé přírody, které v počtu víc jak hojném fňukají a stěžují si, že je počet ikonek na mapách.cz je znázorňuj…
1.3km
více »
Procházka pod zimními svahy Čerňavy
Procházka pod zimními svahy Čerňavy
Tipy na výlet
   V pátek k večeru přichází změna počasí : z oblohy se vytrácí těžká šedá…
1.3km
více »
V sedle Klapinov
V sedle Klapinov
Sedlo
    Který milovník Hostýnských vrchů by neznal jednu z hlavních turist…
1.6km
více »
Čerňava - skalky nad lesní silničkou
Čerňava - skalky nad lesní silničkou
Skalní útvar
  Hezkou ukázku "čerňavského kamení" můžeme vcelku pohodlně shlédnout,…
1.7km
více »
Valašské hřebeny - neděle
Valašské hřebeny - neděle
Cestopisy
Ráno tady už nemáme kam jít, na obě strany hřebene jsme se už pod…
1.9km
více »
Kaskády na Bystřičce - Hostýnské vrchy
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Kaskády na Bystřičce - Hostýnské vrchy
Vodopád
Ačkoliv je to k nevíře, i kousek od Zlína se můžeme zaposlouchat do šumění a hukotu kaskád a malých vodopádků. Lokalita se nachází v…
1.9km
více »
Hostýn - nejznámější poutní místo Moravy
Hostýn - nejznámější poutní místo Moravy
Chrám
Poutní místo Svatý Hostýn na vrcholu stejnojmenné hory vévodí širokým…
3km
více »
Svatý Hostýn
Svatý Hostýn
Kopec
Svatý Hostýn je velice kouzelným kopcem Hostýnských vrchů. Dosahuje 735 m…
3km
více »
Poutní místo Hostýn
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Poutní místo Hostýn
Chrám
Hostýn je významné poutní místo v Hostýnských vrších. Nejvýznaměj…
3km
více »
zavřít reklamu