Město Slaný
26.6.2007 1:55
R. 750 objeven slaný pramen, z nějž se vyvářela sůl. Ze solivarnické osady pod horou vzniklo město Slané, o němž se píše v zakl. listině břevnovského kláštera z r. 993. Rozmohlo se vinařství a rybnikářství. Ve 12. stol. zde býval opevněný hrad s župními úřady. Král Václav II. v r. 1305 vysadil Slané na královské město a Karel IV. mu udělil mnohá privilegia. Město podporovalo kališníky a po Bílé hoře za to trpělo. Bylo prodáno Martinicům ze Smečna, několikrát vyhořelo a útlakem se vylidňovalo. Teprve r. 1794 prohlášeno za svobodné. Bylo sídlem Rakovnického kraje a župních úřadů, k hejtmanství později připojeny okresy Velvarský, Novostrašecký a Libochovický. Slaný byl okresem do r. 1960, kdy včleněn do okresu Kladno. Slaný má kolem 16 tisíc obyvatel (r.2000).
Po r. 1794 nastal průmyslový a kulturní rozmach (doly, přádelna, strojírny, pivovar, cukrovar, papírna, tiskárna, plynárna, vodovod, školy, nemocnice, lázně, divadlo, záložna, muzeum, železnice), rozvoj spolků (Sokol, ochotníci, pěv. sbor). Vznikla kasárna, obch. akademie, spořitelna, sport. kluby a po II. svět. válce nová sídliště, letní scéna, zimní stadion, hvězdárna, letiště, plochá dráha, akvapark. Nedávno vybudován jižní silniční obchvat.
Rodáky města byli zejména: kronikář Vepřek, archeologové Biener a Miltner, buditelé Vinařický, Kynský (obhájce K.H. Borovského), dr. Přibil, spisovatel K.Scheinpflug a jeho dcera - Olga (manž. K. Čapka); manželka prez. Beneše Hana Vlčková (hrob jejích rodičů); prof. historie V.V.Štech. Žili zde: Svatopluk Čech, J. Vrchlický, V.B. Třebízský, malíř Navrátil, sochař Nejtek, aj.
Hist. objekty: radnice z r. 1751, chrám svatého Gotharda z 12.stol., klášter s kostelem Nejsvětější trojice z r. 1581, Velvarská brána ze 13. stol., zbytky hradeb, památné domy a Slánská hora se zbytky osídlení z ml. doby kamenné.
V býv. piaristickém gymnáziu z r. 1658 je nyní Vlastivědné muzeum. Je tu Přírodovědná expozice se zaměřením na ochranu přírody - Rozvoj města od středověku do konce 19. století - Městský interiér (nábytek, sklo a porcelán) - Lidový malovaný nábytek 18. - 19. století - Výtvarné umění 19. století. V péči muzea je expozice na Velvarské bráně a také skanzen v Třebízi. V nedalekém Knovízi je naleziště prehist. keramiky (Knovízská kultura).