Loading...
Přiznejme si, že do listopadu roku 1989, tedy ještě nějaký ten měsíc po té, valná většina nás Čechů, Moravanů a Slováků (ale i příslušníků jiných národů) o dalekých exotických krajích, naplněných nebezpečnými desperáty, bandity, šelmami, přírodními živly a podobnými katastrofami spíš jen snila a do neprobádaných končin se zatoulali jen nemnozí z nás. Po roce 1990 se už přeci jen dostaneme dál (kdo na to má), ale v dnešním přetechnizovaném světě už toho dobrodružství moc nezbývá.
Nicméně stále se dá o takových končinách číst, ať už se ten autor jmenuje Jules Verne, Karel May, Jack London, nebo František Běhounek a řada dalších, jejichž jména nám už dnes moc neřeknou. Kupodivu tam nalezneme Boženu Němcovou, kterou k objevitelkám nebezpečných krajů asi řadit nebudeme. Nicméně i k dílu této spisovatelky se dají přiřadit ilustrace skvělého malíře Zdeňka Buriana. Přiznejme si že nejedna generace čtenářů si své literární zážitky spojila s ilustracemi tohoto malíře a o vzhledu cizích krajů si udělala jasnou představu, obdobně jako o o podobě oblíbených hrdinů. Občas se tak stalo, že pokud se některá předloha objevila na stříbrném plátně, znalci kroutili i občas hlavou, proč i takový superhrdina jako Olda Šetrný přeci jen ve filmu vypadal trošku jinak, než ho mistr Burian navrhl.
Kritiku ale stranou, poměrně zajímavou část jeho ilustračního díla může obdivovat v galerii v lázeňském městečku Slatinice. Zasvěcení si sice spojují Zdeňka Buriana s Kopřivnicí a Štramberkem, takže se leckdo může podivit, co dělá Burian na Hané. V podstatě tedy nemá s regionem mnoho společného, ale důležitá je přítomnost sběratele, který v regionu pobývá. A právě na sbírku více než 150 ilustrací se v galerii může výletník, pacient lázní i místní obyvatel podívat.
Shrnout celý záběr sbírky by se dal vtěsnat do menšího čtenářského deníku, takže toho se zdržíme. Sbírka děl je uspořádaná jako pomyslná cesta kolem světa, a že ten svět v Buranově podání nebylo žádné poklidné místo se dozvíme celkem rychle. Snad jen na tu idylu od řeky Úpy. Možná někomu budou chybět slavné rekonstrukce ještěrů, krytolebců, plavuní, přesliček i mamutů (nějaký tam naštěstí zůstal), ale to už je zřejmě i dáno zaměřením sběratele. Každopádně návštěva galerie v bývalé konírně poblíž Slatinické fary nemusí být ztrátou času.
Současná otevírací doba je St, So, Ne od 13 do 17 hodin. Dospělé vstupné 70,- Kč, existuje i rodinná varianta.