Loading...

Slovanské mohyly

Turistické cíle Památky a muzea Hřbitov

Slovanské mohyly na Tabarkách se nalézají v okolí stejnomené hájenky na křižovatce cest Vrbka - Kostelany - Nová Dědina. Samotné jméno Tabarky je odvozeno od lat. výrazu "taberna", což znamená hospoda nebo tábor.

Je zde několik mohyl z doby bronzové a ty se nacházejí po cestě do Kostelan v okolí kopce Kula. Pocházejí z doby okolo roku 800 př.n.l. Jedná se o lidi tzv. popelnicových polí, protože mrtvé spalovali a popel ukládali do mohyl v nádobách - popelnicích.

Pak jsou zde mohyly slovanské z 9.-10.st.n.l., kde už jsou lidé pohřbíváni do mohyl. Největší mohylník (seskupení mohyl) je v tzv Doubí. Je zde 42 mohyl, ve které ležel slovanský bojovník se železnou sekyrou, dýkou a na nohách měl ostuhy. Pod jednou z mohyl byla nalezena i kostra ženská se zlatými šperky.

Informační cedule

Slovanská mohyla a pohled do otevřené mohyly

Mohyla

Otevřená mohyla

K Tabarkám se váže jedna stará pověst: V časech Velké Moravy táhly krajem divocí Maďaři, vraždící a loupící, kteří spustošili staroslavný Velehrad. V Chřibských horách jim náhle zemřel vůdce, král Bella. Jeho tělo uložili do 3 rakví - zlaté, měděné a železné a zakopali někde na Tabarkách.

Odpočivadlo na Tabarkách s informačními cedulemi (při odbočce na Halenkovice)

Odpočívadlo

Poslední aktualizace: 30.8.2008
Slovanské mohyly na mapě
fotka uživatele Kolečko
Autor: Kolečko
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
sdílet na facebooku poslat emailem poslat messengeremposlat viberemposlat whatsappem
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu