Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Na západním okraji liptovské obce Smrečany se nachází kostel Očisťování Panny Marie. Na svůj svatostánek jsou místní patřičně pyšní, a mají proč.
Raně gotický kostel je nejstarší dochovanou památkou v obci. Postavený byl koncem 13. až začátkem 14. století. V roce 1574 v rámci reformace kostel převzala evangelická církev. Sloužil jí do rolu 1707, kdy ho vrátila zpět katolické církvi. Ta ho spravuje dodnes.
Stavba kostela je jednolodní, ve východní části se čtvercovým presbytářem, který překlenují křížící se masivní románská žebra. Ze severní strany k presbytáři přiléhá sakristie. Okna v presbytáři i v sakristii mají charakteristický gotický tvar, jsou vyplněná původními Kamennými ornamenty. Hlavní část lodě i presbytář jsou zakryté sedlovou střechou, sakristie pultovou střechou. Šindelová střešní krytina odpovídá významu památky.
V západní části kostela je dominantní čtverhranná věž s krytým dřevěným Ochozem a osmibokou cibulovitou bání zakončenou kovovým křížem. I báň je pokrytá šindelem, dobře tak koresponduje se střechami. Ve věži je zavěšený pozdně gotický zvon z roku 1509 z dílny mistra Andreje. Ve východní části kostela z hřebenu střechy nad presbytářem vyrůstá nově zrekonstruovaná menší dřevěná věž.
Ač je kostel zachovalou gotickou stavbou, nevyhnul se dílčím vnějším i vnitřním úpravám. Z období baroka pocházejí obě již zmíněné cibulovité báně v západní i východní části kostela. Uvnitř kostela jsou barokní změny patrné u varhan z roku 1750 a u některých dalších částí vybavení.
Velkou rekonstrukcí kostel prošel v letech 1954 – 1956. Před pár lety byl odborně zrestaurovaný levý tabulový oltář.
Interiér kostela je velice hodnotný a zajímavý. Je vyzdobený několika nástěnnými freskami ze 14 století a malbami z počátku 15. století. Fresky i malby jsou národní kulturní památkou. Jednou z nejvzácnějších fresek je Madona s dítětem a dvěma anděly na tympanonu nad jižním portálem. Podle odborníků pochází z roku 1349.
Pěkné a hodnotné jsou i malby z roku 1517 na dřevěném stropu v hlavní lodi. Jsou na nich kromě rostlinných motivů zachycené i různé scény. V jižním okraji stropu je to lov medvěda a zápas svatého Juraje s drakem a v severním okraji souboj rytířů.
V kostele jsou hned tři pozdně gotické oltáře s malovanými otočnými křídly ve zlacených rámech. Hlavní oltář je z roku 1480. Na jeho centrální desce je vyobrazená Panna Marie se sv. Barborou a sv. Kateřinou. Boční oltáře jsou přibližně z roku 1510. Maloval je Mistr z Okoličné. Práci mu zadal Krištof ze Smrečan. Svědčí o tom nejen jeho erby na obou oltářích, ale i jeho tvář propůjčená postavě žebráka na jednom z obrazů.
Vzácné je i další vybavení presbytáře. Hodnotné jsou dvě dřevěné štaly s vyřezávanými štíty. Starší třísedadlová je z poslední třetiny 15. století, mladší dvousedadlová z konce 15. století. Vlevo poutá pozornost Kazatelna z roku 1618 s unikátní pozdně gotickou stříškou bohatě zdobenou fiálami. Vpravo nelze přehlédnout Kamennou křtitelnici s goticky tvarovaným podstavcem a zvonovitou nádrží z roku 1665.
Kostel zcela určitě stojí na návštěvu. Patří k nejvzácnějším sakrálním památkám na Slovensku. Není však běžně přístupný veřejnosti. Dovnitř se dostanete v době bohoslužeb v pátek večer od 19 hodin nebo v neděli ráno od 8 hodin. Případně si na farním úřadě v Liptovském Mikuláši – Okoličném můžete domluvit prohlídku (mailová adresa je: okolicne@farnostokolicne.sk). Měli jsme štěstí, že nám večerní prohlídku i s výkladem zajistila hodná paní domácí, v jejímž penzionu jsme v době dovolené pobývali. Za vstup do kostela se neplatí. Jeho prohlídku s podrobným výkladem můžete ocenit vložením finančního příspěvku do kasičky u vchodu.