Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Náměstí
Nachází se sice na nejzápadnějším okraji města Sokolova, ale i přesto je to historické centrum města. Náměstí mělo během existence města různá jména, většinou podle období a politického systému. Jedno z prvních pojmenování bylo patrně Kirchenplatz, podle zdejšího kostela. Samozřejmě i tady se konaly trhy a tak se začalo říkat Marktplazt či Ringplatz. Po vzniku samostatného Československa se muselo počeštit i náměstí, a tak dostalo název T. G. Masaryka, který se během války změnil na náměstí A. Hitlera, aby po skončení konfliktu přišlo pojmenování náměstí 9. května. Nakonec se ustálilo stávající „Staré náměstí“.
Kromě obchodů, firem a restaurací jsou zde i nějaké zajímavé památky. Dominantou je raně barokní kostel sv. Jakuba Většího. Za kostelem, již mimo náměstí se nachází zajímavé sousoší sv. Jana Nepomuckého s anděly.
Ale zpět na náměstí, kde si určitě každý všimne Mariánského sloupu, který byl postaven v roce 1701 chebským kameníkem Vilémem Felsnerem.
Dalším zajímavým skvostem na Starém náměstí je kamenná kašna s plastikou sokolníka. Písemně je tady doložena roku 1717, ale pravděpodobně bude ještě starší. Socha sokolníka má totiž vročení 1674 a též osmiboký bazén kašny zdobený psaníčky je velmi podobný zámecké kašně s tritóny, která pochází z let 1672 – 1673. Kašnu dále tvoří sloup s mušlí a sochou sokolníka se psem u nohou a sokolem na ruce, který je podle pověsti zakladatelem města. Byl to patrně chebský měšťan, který údajně založil Sokolí dvůr, z něhož následně vznikl Sokolov.
Na náměstí, před kostelem sv. Jakuba Většího, je však ještě jedna kašna s osmibokým bazénem, ke kterému vedou dva schodové stupně. Kolem dříku jejího sloupu se pnou chmelové ratolesti, což má připomínat chmelařskou tradici na Sokolovsku. Čtyřboký žulový sokl na podstavci z bloků lomového kamene má vysunuté hrany ozdobené plochými volutami s bronzovými delfíny chrlícími vodu. Na soklu kašny je umístěna velká kruhová bronzová mušle, uprostřed které je bronzové sousoší andílků. Dále zdobí sokl z jedné strany oválný bronzový reliéf se znakem města a na protější straně oválný reliéf s portrétem továrníka Schrama.
Kašna sem byla instalována v prosinci roku 1898 na připomínku 50. výročí nastoupení Františka Josefa I. na trůn. Proto dostala název Jubilejní. Někdy se však kašně také říká Schramova. Rodina Schramů, což byli patrioti svého rodného města Sokolova, se totiž na výstavbě kašny finančně podílela. Autorem návrhu kašny byl berlínský sochař Cuno von Uechtritz-Steinkirch. Je zajímavé, že kašna byla v 50. letech přemístěna do nově zakládaného parku v místě bývalé ulice a čtvrti Butterscheibe, zničené při spojeneckém náletu v dubnu 1945. Ale socialistické plánování záhy rozhodlo zde vybudovat panelovou zástavbu a tak kašnu demontovali a uložili v areálu Technických služeb i v místním muzeu. Opětovně byla kašna instalována na náměstí a slavnostně odhalena 27. 10. 1998 při příležitosti 80. výročí vyhlášení ČSR.
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: http://bubinga.blog.cz/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/