Sopka Nemrut Dag
Turistické cíle • Příroda • Sopka
Blízko Městečka Tatvan a jezera Van ve východním Turecku se do výšky 3050 m.n.m tyčí vyhaslá sopka Nemrut Dagi. Poslední erupce této sopky, jež nese jméno po babylónském králi Nimorodovi, byla zaznamenána v v roce 1441 př. n. l., nyní v jeho kráteru, který má průměr 7 km a rozlohu 36 km čtverečních, nalezneme místo rozžhavené lávy několik malebných jezer.
Největším z nich je průzračné Studené jezero (Sogukgöl), které má tvar půlměsíce a zabírá zhruba třetinu celého kráteru. Největší naměřená hloubka jezera je 155 metrů. Své jméno nemá náhodou, voda v něm je opravdu velmi studená, což ale v horkých letních dnech, které zde panují, může být velice přijemné.
Další jezero nese jméno Horké jezero (Sicakgöl), které je napájeno termálními prameny a zdejší voda má teplotu 60°C. Oproti jezeru Studenému zde čistota vody pokulhává, místní pastevci zde rádi provádí veškerou očistu sebe, dětí i zvířat, přesto je však podvečerní koupel v horké lázni s vycházejícími hvězdami nad hlavou úžasný zážitek.
Dno kráteru, které je zhruba 2250 m.n.m je porostlé velkým množstvím horské květeny a ačkoliv na první pohled vypadá okolí mrtvě, po chvilce zjistíte, že se to všude jen hemží spoustou želv a ještěrek a budete-li mít štěstí uvidíte i horské sviště.
Kráter není trvale osídlen, nicméně v letním období se zde potulují kurdští pastevci, a rádi sem jezdí piknikovat i místní z okolních vesnic. Jedna z podnikavých kurdských rodin si mezi Studeným a Horkým jezerem vystavěla malý stánek, kde lze v sezóně zakoupit něco k snědku a pití a lze zde postavit i stany. Pokud se s místními zpřátelíte, jistě vás večer přizvou k ohni, kde pak můžete zaslechnout kurdské písně a na oplátku jim můžete zapět "nějakou tu našu", což také ocení.
Celá sopka je prohlášená za národní park a dostat se sem dá pěšky, autem případně taxíkem (po chvilce toulání Tatvanem si vás určitě nějaký taxíkář - příbuzensky spjatý s podnikavou rodinou v kráteru - odchytí a nabídne odvoz).