Sousoší Cyrila a Metoděje na Petrově
Kamenné sousoší Cyrila a Metoděje stojí na Petrově nedaleko katedrály svatých Petra a Pavla od června roku 2013, na upomínku 1150. výročí jejich příchodu na Velkou Moravu. Oba bratři jsou spolupatrony brněnské katedrály i celé brněnské diecéze.
Autory sousoší jsou Vladimír Matoušek a Radim Horák. Sochy jsou vytesány z jednoho kusu pískovce z lomu Božanov a z každé strany je do nich vyřezán patriarchální kříž. Tento dvouramenný kříž začali používat byzantští císaři a hodnostáři řecké církve, čímž jej automaticky zavedli také soluňští bratři při příchodu na Velkou Moravu. V noci vyzařuje ze sousoší světlo, kterým jsou kříže prosvíceny.
Sochy stojí v centru bronzového kříže plošně uloženého v pískovcové dlažbě, která tvoří základní plochu pod sousoším. Na jednotlivých ramenech kříže je odlito poselství. Na jedné úsečce si přečteme prolog z Janova evangelia, které nalezneme v Bibli - „Na počátku bylo Slovo a to Slovo bylo u Boha a to Slovo bylo Bůh. ... V něm byl život a ten život byl světlo lidí. A to světlo svítí v temnotě a temnota ho nepohltila. (Jan 1). Druhá úsečka nese zprávu o příchodu Cyrila a Metoděje na Moravu - „L. P. 863 přišli ze Soluně na Moravu bratři Konstantin a Metoděj a hlásali víru v Krista slovanským jazykem.“
Cyril a Metoděj byli posláni na Velkou Moravu byzantským císařem Michaelem III. na žádost velkomoravského knížete Rostislava, který císaře žádal o vyslání misionářů znalých slovanského jazyka. Oba bratři nebyli jako misionáři žádní nováčci, ale již měli předchozí zkušenosti z misie k Chazarům u Černého moře, kde se jim podařilo nalézt ostatky čtvrtého římského papeže, svatého Klementa.
Nejvýznamnějším počinem soluňských misionářů na Velké Moravě bezesporu bylo vytvoření slovanského písma - staroslověnštiny - kterou tvořilo 38 písmen odvozených především ze znaků řecké abecedy. Tímto novým, uměle vytvořeným písmem přeložili nejdůležitější části Bible – Starý a Nový zákon, texty k bohoslužbám, misál, žaltář a předmluvy k evangeliím. Učili obyvatelstvo psát, vychovávali kněžské následovníky a mimo jiné sestavili také pravidla pro řízení společnosti, která byla nazvána Zákon sudný ljudem. Zkrátka, jejich "záběr" byl tak veliký, že si jistě zalouží, abychom si jejich velikost prostřednictvím památníku připomínali častěji. K tomu můžeme využít kamennou lavičku, která je u sousoší postavena a slouží právě třeba k duchovnímu rozjímání či jen odpočinku s výhledem na oba misionáře v bratrském objetí a kulisou katedrály v pozadí.
Oba věrozvěsti byli uctívání jako ochránci Moravy již od 14. století, svatořečeni byli roku 1880 papežem Lvem XIII. Svatý papež Jan Pavel II. je v roce 1980 prohlásil za spolupatrony Evropy.
K cyrilometodějskému sousoší, které je volně přístupné, se dostaneme pěšky buď z Šilingrova náměstí ulicí Biskupskou nebo ze Zelného trhu ulicí Petrskou.