Českomoravská vrchovina je rozsáhlé pohoří ležící na hranici Čech a Moravy. Pohoří nemá jasnou hřebenovou linii a typický pro něj je jen mírně zvlněný terén, z něhož se zvedají ojedinělé vrcholy do výšky přes 700 m, výjimečně přes 800 m n.m. Tato turistická oblast je obdařena nádhernou, ale zároveň drsnou přírodou. Rozlehlé lesní porosty jsou protkány malebnými údolími. K nejvyšším vrchům patří Javořice (837 m) v jižní části oblasti poblíž Telče a Křemešník (765 m) ve střední části blízko Pelhřimova. Mezi významné památky patří Třebíčský zámek (původně benediktinský klášter z 11. století), město Telč (městská památková rezervace s renesanční výzdobou štítů městských domů a se zámkem), zámek Náměšť nad Oslavou, či hrady Lipnice, Kámen, Roštejn.
Kamenné moře je typickou ukázkou balvanového proudu, který vznikl zvětráváním a rozpadem skal za doby ledové. Okolí je porostlé původní smíšenou bučinou, z níž vystupují masivy žlových skal. Středověký hrad Štamberk připomíná 17 metrů vysoké torzo čtyřhranné věže a zbytky ohradních zdí se vstupní branou. Hrad byl pobořen v roce 1423 při tažení husitských vojsk.
Fotogalerie
Nejsou zde žádné fotografie, jestli k tomuto příspěvku nějaké vlastníte, nahrajte je.
Poměrně rozsáhlé zříceniny hradu Štamberk stojí na skalnatém ostrohu nad Lhotkou na Jihlavsku v kraji Vysočina. Z hradu se zachovaly zříceniny věže, paláce, bašty a hradeb, místy vestavěných mezi žulové skalní bloky, strmě spadající z vrcholové plošiny. Hradní zříceniny jsou volně přístupné.
Historie
Hrad, původně nazvaný Šternberk, vznikl pravděpodobně koncem 13. století a jeho zakladatelem byl zřejmě některý z příslušníků rodu Šternberků. V roce 1356 jej získali páni z Hradce. Hrad byl zřejmě zničen za husitských válek v roce 1423 vojskem vedeným Janem Hvězdou z Vicemilic.