Stará Červená Voda – Baťův lom
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Důl, štola, šachta
Kdo někdy zavítal na Jesenicko, přesněji řečeno za tu část schovanou za hřebeny Rychlebských hor, tedy do okolí Žulové ví, že vlastně skoro každá obec má svůj lom a to pokud možno zatopený. Suverénně nejvíc je jich v okolí samotné Žulové, spadá tam i Vápenná. Lomy pokračují v okolí Černé Vody, něco se najde u Skorošic, až směrem k Javorníku a k hranicím s Polskem ztopených lomů ubývá, ale v takové Uhelné je zatopený lignitový důl.
Protáhlá obec Stará Červená Voda svůj katastr rozprostírá na jihu od hor (Sokolský hřbet Rychlebských hor). A protože i tam je kamení dost, nějaké lomy se najdou v okolí obce.
V části Nová Červená Voda stále jeden funkční lom existuje, blíže k centru obce se dá najít již nečinný lom pod Kostelním vrchem. Poněkud nezvyklý název upozorňuje na fakt, že firma Baťa provozovala i jiné aktivity než obuvnictví. Lom zde firma provozovala ve 20. a 30. letech minulého století. Za války zde pracovali zajatci, ještě nějakou dobu byl v provozu po konfliktu, ale relativně malý dobývací prostor (i vzdálenost o centra kamenictví v Žulové) vedly k ukončení dobývky. Protože se dobývalo i do hloubky, je i Baťův lom dnes zatopený.
Opuštěný lom patří k těm menším, délka jezírka je max. 30M, šířka do 10 metrů. Lomové stěny jsou zhruba stejně vysoké (10, max. 15 m).
Přístup ke hladině je poměrně obtížný, navíc podle pamětníka voda o něco klesla (může to být i suchem). Na rozdíl od jiných se zde tedy neprovozuje koupací činnost. Podle všeho ale jsou v jezírku nějací vodní živočichové (uměle nasazení) což dokazuje přítomnost rybáře. Prý se tu dá i něco chytit.
Lom není těžké najít, stačí se podívat kousek do lesa za fotbalovým hřištěm a dodnes je patrná přístupová cesta.