Stará Dubá
Turistické cíle • Památky a muzea • Zřícenina
Zříceniny hradu Stará Dubá stojí na zalesněném skalnatém ostrohu na levém břehu řeky Sázavy západně od Chocerad na Benešovsku ve Středočeském kraji. Z poměrně rozsáhlého hradu vysoké kvalitativní úrovně se mnoho nedochovalo. Do dnešních dnů se zachovalo především zdivo velké budovy na bývalém hradním nádvoří, zbytky ohradní zdi, torzo hradní kaple sv. Klimenta a zadní část zdiva čtyřkřídlého paláce s okenním otvorem. Hradní zříceniny jsou volně přístupné.
Historie
Raně gotický hrad založili ve 2. polovině 13. století Benešovicové, kteří se pak psali z Dubé. Počátkem 15. století byl hrad sídlem loupeživého rytíře Jana Zúla z Ostředka, proto hrad v roce 1404 dobylo vojsko zemské hotovosti. V roce 1466, kdy byl hrad Dubá majetkem Bohuše Kostky z Postupic, hrad oblehlo a rozbořilo vojsko krále Jiřího z Poděbrad. Z této rány se hrad již nevzpamatoval, majitelé neměli o jeho obnovu zájem, a proto zůstal ve zříceninách. V roce 1525 se hrad uvádí jako pustý. Název Stará Dubá se poprvé objevuje v roce 1648.
Mapa 40 A5
zbytky kaple sv. Klimenta (1350)
První zmínka o objektu 1283
Jiný název objektu Dubá
Historie hradu nazývaného Dubá se začíná psát roku 1283, kdy jej vlastní rod Benešoviců. Přímým majitelem je v této době uváděn Ondřej. Kdy byl přesně hrad založen dnes s jistotou neumíme přesně určit pro nedostatek písemných záznamů. Pravděpodobně se tak stalo počátkem, nebo v první polovině 13. století, zřejmě Matoušem z Dubé. Po celou dobu, kdy byl hrad funkční jej drželi páni z Dubé (rodová větev Benešoviců) tedy až do poloviny 15. století. Snad nejznámějším příslušníkem tohoto rodu byl Jan Roháč z Dubé, který býval kališnickým vojevůdcem a který byl popraven v roce 1437 po té, co byl zajat na svém hradu Sión. Jedinou výjimkou je období roků 1403 – 4, kdy byl hrad obsazen loupeživým rytířem Janem Zúlem z Ostředka. Kolem roku 1445 byl hrad prodán Bohušovi z Postupic, který jej připojil ke svému panství na Komorním Hrádku. Hrad byl po několikráte dobýván. Nejvážněji v roce 1466, kdy hrad byl v obležení vojska Jiřího z Poděbrad, neboť Bohuš odmítl králi poslušnost. Následně byl hrad rozbořen a již nebyl obnovován. V roce 1525 je již definitivně uváděn jako pustý. Dnes z poměrně velkého hradu zbyly jen zbytky zdiva, příkopů a valů tesaných do skály. Nejpatrnější jsou zbytky zdiva původní kaple sv. Klimenta. Z bývalé mohutné hradní věže je dnes jen hromada kamení, která zavalila zbytky ostatních staveb. Součástí dnešní malebné zříceniny jsou i zbytky bývalého středověkého městečka nazývaného ODRANEC (viz. samostatné heslo). Je však faktem, že hrad v současnosti trpí nájezdy amatérských hledačů, kteří doposud zachované zbytky hradu značně poškozují. Lokalita se nachází u žlutě značené TZN z Hvězdonic do Čerčan. Ze stezky je však nutno sestoupit do rokle a hrad ztéci opětovným vyšplháním do protisvahu. Značke tedy neprochází přímo přes zříceninu, ale obchází ji a je docela snadné ji minout.