Tento mokřad představuje významné útočiště celé řady vzácných a ohrožených druhů rostlin a živočichů (např. netopýr ušatý).
Podložními horninami jsou zde druhohorní sedimenty české křídové pánve. Půdy jsou písčitojílovité, glejové a rašeliništní.
Vodní plocha přechází v porosty haluchy vodní, rákosu obecného, orobince úzkolistého a orobince širolistého. Tato pobřežní vegetace navazuje na vlhké louky, kde rostou např. prstnatec májový, blatouch bahenní, prvosenka vyšší, ostřice prosová, bukvice lékařská a v okolí roste ostřice chabá. K nejvýznamnějším skupinám bezobratlých živočichů patří společenstva vážek (zjištěno již 25 druhů) a rovnokřídlého hmyzu. Kobylka Conocephalus dorsalis patří k typickým představitelům zdejších biotopů. Je zde silná populace skokanů skřehotavých. Pravidelně zde hnízdí např. potápka roháč a potápka malá, moták pochop, chřástal vodní, cvrčilka říční, cvrčilka zelená, rákosník obecný, linduška luční a strnad rákosní. Nepravidelně zahnízdí volavka popelavá, rákosník velký,bekasina otavní a chřástal polní.
Část rezervace je tvořena podmáčenou olšinou s různým stupněm zamokření.
viz http://www.ceskosaskesvycarsko.info/cz/info/2210-stara-oleska-%28prirodni-rezervace%29.html