Loading...

Stará pošta pozořická u Kovalovic

Turistické cíle Památky a muzea Muzeum

Stará pozořická pošta byla jedním z našich cílů během výletu na Vyškovsko. Auto jsme zaparkovali na malém parkovišti naproti budovy, okolo které jsme poté šli dozadu ke konírně, kde jsme našli krásnou sochu koně. Zjistili jsme, že se jedná o pomník padlým koním, upomínající na nedaleké místo srážky francouzského a ruského jezdectva při bitvě u Slavkova. Dočetli jsme se, že autorem pomníku je sochař Nikos Armutidis, je odlit z více než 300 kg bronzu a představuje koně v životní velikosti při zásahu kulkou. Překvapilo nás, že je jediným pomníkem zabitým koním ve válkách v České republice. Ve vedlejší ohradě jsme si pohladili i ty živé a naproti výběhu jsme shlédli jednopatrovou sýpka a kočárovnu. Pak jsme si prohlédli konírnu s klenutým stropem podpíraným šesti Sloupy, která pojala až dvacet koní. Ze stájí jsme se dostali na prostorný dvůr, který kdysi býval ze dvou stran uzavřený dřevěnými vraty. Zde jsme si prohlédli dřevěné povozy, studnu a děla.

Během prohlídky exteriérů jsme se dočetli, že Stará pošta je unikátní památkou, která je dochovaná v téměř původní podobě bez větších zásahů. Dozvěděli jsme se také, že budova má klasický půdorys zájezdních hospod.

Charakteristickým znakem Staré pošty jsou bývalé vstupní dveře hlavní budovy s radiálně členěným obloukem připomínajícím vějíř či slunce a s vyřezanou miniaturou postilionské trubky.

Z historie jsme se dozvěděli, že budova pošty zde vyrostla jako jedna z řady samot podél císařské silnice budované v první polovině 18. století a na mapě Kovalovic z roku 1826 je uváděna jako „Pozořická pošta“. Zaujalo nás, že při budování císařské silnice se více dbalo na přímý směr než výškové rozdíly, a tak pro ni bylo typické časté stoupání a klesání. Nepodivili jsme se tedy tomu, že na příhodných místech proto byly budovány zájezdní hostince, které pomáhaly koňskou přípřeží zdolávat kopce.

Další zajímavou informací pro nás bylo, že přepřahací stanice pro poštovní Dopravu byly budovány v intervalu 14 až 20 kilometrů, aby pošta díky střídání koní mohla zajistit předepsanou rychlost. Budova, u které jsme se nacházeli, se touto stanicí stala v roce 1785 a prvním poštmistrem se stal Franz Starl. Dále jsme zjistili, že pošta vystřídala několik majitelů a roku 1879 byla se souhlasem c. k. ministerstva obchodu přenesena do domu č. p. 60 v Pozořicích, čímž získala původní pošta přídomek „stará“.

Po prohlídce exteriérů jsme zamířili do malého muzea, v němž jsme shlédli exponáty, které se vztahují k Bitvě tří císařů či místnost, kde se konala strategická porada císaře Napoleona s jeho maršály. Dočetli jsme se, že 28. listopadu 1805 si na Staré poště zřídil hlavní stan francouzský maršál Joachim Murat ustupující před spojeneckou armádou od Vyškova a po příjezdu císaře Napoleona zde, spolu s dalšími maršály Soultem, Lannesem a Berthierem proběhla porada, jejímž výsledkem byla volba zdržovací taktiky a stažení francouzských vojsk k Brnu. Také jsme se dozvěděli, že o dva dny později si zde zřídil svůj hlavní stan ruský generál Bagration a po ztracené bitvě se odtud v odpoledních hodinách 2. prosince stáhl se svým sborem k Rousínovu a za soumraku ke Slavkovu, aby kryl prchající spojenecká vojska. Podivným řízením osudu tak na Pozořické poště Rusy opět vystřídali Francouzi. Po půlnoci sem opět dorazil Napoleon a posléze jej navštívil rakouský vyjednavač kníže Liechtenstein, aby dohodl příměří a schůzku s rakouským císařem Františkem. Následujícího dne Napoleon odcestoval na slavkovský zámek.

Z muzea jsme potom zašli do restaurace, kde jsme koupili známku a získali razítko do památníku. Uvažovali jsme, že se zde najíme, ale nabídka nás neoslovila jak výběrem jídla, tak vyšším cenami, s kterými jsme ovšem počítali. Potom se syn v areálu pokoušel najít dvě kešky, ale neuspěl.

Pod areálem pošty jsou rozsáhlé hluboké sklepy, kam jsme se však nedostali. Opustili jsme tedy Starou poštu pozořickou a jeli do Slavkova na zámek, stejně jako Napoleon o 207 let dříve. I my jsme k tomu využili francouzský kočár, ovšem ten náš táhlo o mnoho koní více. O zámku se toho hodně dozvíte v mém dalším článku.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Star%C3%A1_pozo%C5%99ick%C3%A1_po%C5%A1ta

Poslední aktualizace: 16.2.2015
Nadmořská výška:
272 metrů nad mořem
Stará pošta pozořická u Kovalovic na mapě
Autor: jirkacek
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Stará pošta pozořická u Kovalovic

Stará Pošta pozořická
Stará Pošta pozořická
Dům, budova
Stará Pošta je historický areál postavený v roce 1785 na trase…
0.6km
více »
Pomník koňům padlým v bitvě u Slavkova
Pomník koňům padlým v bitvě u Slavkova
Pomník
Kůň provází člověka již tisíce let. A jako jeho věrný společník…
0.6km
více »
Pomník rakouských dělostřelců (Stará pošta - Kovalovice)
Pomník rakouských dělostřelců (Stará pošta - Kovalovice)
Pomník
Pomník je věnovaný dvěma rakouských bateriím těžkého dělostřelectva, které v závěru bitvy u Slavkova 2.prosince 1805 z těchto míst…
1km
více »
Kovalovice
Kovalovice
Vesnice
Kovalovice jsou středně velkou obcí s 590 obyvateli a najdeme ji pod…
1.7km
více »
Kostel sv.Václava - Holubice
Kostel sv.Václava - Holubice
Kostel
Chrám svatého Václava stojí nad obcí na jejím jižním konci. Jedná se o…
2.1km
více »
Památník obětem Bitvy tří císařů - Holubice
Památník obětem Bitvy tří císařů - Holubice
Památník
Památník obětem Bitvy tří císařů, která i v těchto místech probíhala 2…
2.2km
více »
Z Holubic do Rousínova aneb z mlhy do sluníčka
Z Holubic do Rousínova aneb z mlhy do sluníčka
Trasa
V posledních dnech už se nám zřetelně hlásí jaro, ale ještě asi před 14…
2.2km
více »
Přírodní koupací biotop Kovalovice
Přírodní koupací biotop Kovalovice
Koupaliště
V obci Kovalovice je od roku 2007 otevřen od června do září veřejně…
2.3km
více »
Biotop Kovalovice
Biotop Kovalovice
Koupaliště
Přírodní koupací biotop byl vybudován v roce 2007.…
2.3km
více »
Užijte si rodinnou atmosféru ve vinařství u Křížů
Užijte si rodinnou atmosféru ve vinařství u Křížů
Tipy na výlet
Stará vinařská obec Viničné Šumice leží východně nedaleko od Brna a nemusíte být zrovna zasvěceným vinařským odborníkem, aby vám…
2.6km
více »
Vinařství U Křížů
Vinařství U Křížů
Vinařský cíl
Nacházíme se pravděpodobně na nejsevernějším místě Velkopavlovické vinařské podoblasti, a dost možná i celé Moravy, kde vyrábějí a n…
2.7km
více »
Vítovice u Rousínova
Vítovice u Rousínova
Vesnice
Vítovice jsou malou příjemnou obcí v podhůří Drahanské vrchoviny. Je to…
3.4km
více »
Bitva tří císařů u Slavkova
Bitva tří císařů u Slavkova
Tipy na výlet
Jedeme do obce Tvarožná pod kopcem Santonem, nejlépe vlastním autem…
3.5km
více »
Tvarožná - pomník závodníka Bedřicha Soffera
Tvarožná - pomník závodníka Bedřicha Soffera
Pomník
Na silnici č.430 z Brna do Vyškova se u odboček na Tvarožnou a Blažovice…
3.6km
více »
Zámek ve Slavkově u Brna
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Zámek ve Slavkově u Brna
Zámek
V malebném místě Slavkov u Brna na úpatí vrchů Lietenčínské pahorkatiny ve…
3.7km
více »
Rousínov - koupaliště
Rousínov - koupaliště
Koupaliště
Koupaliště se nachází v místní části Rousínovec. V zadním traktu …
4km
více »
Vildenberk
Vildenberk
Zřícenina
Zřícenina hradu Vildenberk leží u modré turistické značky nad obcí Pozořice. Do dnešní doby se zachovaly pouze terénní náznaky -…
4km
více »
Návštěva Slavkova  - I. den naší květnové minidovolené, 1. část
Návštěva Slavkova - I. den naší květnové minidovolené, 1. část
Tipy na výlet
Malebné město Slavkov u Brna leží na úpatí vrchů Litenčícké pahorkatiny.…
4.1km
více »
Rousínov
Rousínov
Město
Rousínov je malé jihomoravské město rozkládající se pod jihovýchodními vrcholky Drahanské vrchoviny, jihozápadním směrem od města…
4.1km
více »
Rozcestník Vildenberk zřícenina, odbočka
Rozcestník Vildenberk zřícenina, odbočka
Rozcestí
Turistický rozcestník se nachází v blízkosti zříceniny hradu Vildenberku, který stál ve 14.století v lesích Drahanské vrchoviny nad…
4.2km
více »
zavřít reklamu