Studánka a kaple sv. Vojtěcha u Bylan u Kutné Hory
Studánku s kaplí sv. Vojtěcha najdeme v polích mezi obcemi Bylany a Přítoky, kousek na západ od Kutné Hory. Zhruba v polovině vzdálenosti mezi oběma obcemi je třeba ze silnice odbočit na polní cestu a asi po 250 m jsme na místě.
Místo je to přímo kouzelné, čisté, udržované a vybízí k zastavení a meditaci.
Dnes tam najdeme kapli z konce 19. století s větší barokní sochou sv. Vojtěcha. Uvnitř kaple vyvěrá pramen, který je vyveden ven. Přes prameniště je položen dlouhý plochý kámen, na který si lze stoupnout a pěkně z něho nabírat vodu. Tato úprava je dílem lidí z místního spolku Denemark, kteří místo dovedli velice citlivě upravi. Vztyčili tady i malý menhir a přidali kamenný stůl.
Pramen byl využit v 15. století jako pitný pro město Kutná Hora. Vedlo z něho dřevěné potrubí, které samospádem rozvádělo vodu do kašen v Kutné Hoře. Na jednom místě přes údolí byl vodovod veden akvaduktem, který se zachoval dodnes a slouží jako lávka přes údolí přítoku potoku Bylanka. Voda z pramene byla tvrdá a vápenatá, bývala ale většinou křišťálově čistá.
Využití pramene jako vodovodu je z mnohem pozdější doby než byla doba života sv.Vojtěcha. Svatý Vojtěch mohl ale pramen znát. Samozřejmě ne v takové podobě jako je dnes. Zřejmě vyvěral o kousek dále, neboť bylo zjištěno, že do kaple voda přitéká sběrnou štolou. Byl tady ale odedávna, ctěn mohl být Kelty a pak i pohanskými Slovany. A protože nebyl pohanům lhostejný, tak přitáhl sv. Vojtěcha. Tak i tady byl uplatněn Vojtěchův misijní program, kdy pohanská místa zapojoval do nové křesťanské víry. Svatý Vojtěch je světec spjatý s kameny a vodou. Je mu zasvěceno mnoho studánek. Zabodením své biskupské berle prameny přivolal. Přivolat uměl i déšť na vyprahlé kraje. Studánka u Bylan však už existovala, tak tam pouze provedl křesťanský obřad k vysvěcení studánky.
Když se vrátíme ke starým pohanským Slovanům, uctíván zde mohl být bůh Veles. Veles je bohem podsvětí a pramen zde prýští z hlubin země. Kromě toho byl Veles i bohem bohatství, skotu, magie, věštění, divokých zvířat, lovu. Veles byl i vládcem podsvětí, a to podle slovanské představy, kde si podsvětí představovali jako zelenou louku, kde se pasou duše zemřelých lidí. K tomu se vztahuje to, že byl i vládcem podsvětních vod. Zároveň snad byl strážcem předělu mezi světem živých a mrtvých. Veles byl vládcem divokých, neobydlených oblastí jako lesy či bažiny. Je tedy bohem spíše toho temného. Místo studánky však vůbec není temné. Nejenom voda je tady kříšťálově čistá. Celé místo je čisté, dýchá láskou, pokorou, úctou. Tyhle hodnoty jsou tady stále připravené pro ty, kdo o to mají zájem...
Ještě je třeba se zmínit o nádherných lípách, které areál doplňují. A tak je tady splněna tzv. posvátná triáda, tedy kámen – voda – strom. Tato triáda byla důležitou podmínkou všech přírodních svatyní. To je tady splněno a je to o důvod více vypravit se na toto ideální meditační místo.