Loading...
Turistické cíle • Skalní útvar
Studenské skály v Orlických horách jsou svým způsobem takovým „malým“ zázrakem. Přesto, že se jedná o skály s mnoha nej, netuší o jejich existenci ani mnozí zkušení horolezci, kterým jsou snad přímo předurčeny. Přitom jsou poměrně dobře dostupné … a bezesporu krásné (jen to turistické značení zde není právě ukázkové). Chceme-li je popsat blíže, tak se jedná o nejvýraznější skalní skupinu v Orlických horách, nacházející se na jihovýchodním svahu vrchu Studený. Jsme zde tedy v nadmořské výšce okolo 700 metrů, a nacházíme se v Mladkovské vrchovině i nad údolím Tiché Orlice. A také v blízkosti oblíbené přehrady Pastviny.
Nejčastěji se v případě Studenských skal hovoří o nejdelší soustavě mrazových srubů, ale autor tohoto článku má raději označení rulové skály (nejpřesnější by zřejmě bylo nazvat tyto „kamínky“ skalami a mrazovými sruby v ortorulách), Celá skalní sestava je přibližně 500 metrů dlouhá a až 20 (podle některých dokonce 25) m vysoká. Na vrcholku skal se nachází vyhlídkové místo, nabízející krásný pohled do širokého okolí. Pro horolezce je jistě potěšitelné, že přímo na skalách si mohou přečíst názvy, nástupy i obtížnost (rozmezí 3 – 7, většina z toho 4 - 5) jednotlivých cest. A každá skála nabízí hned několik cest, často s převisy i plotnami.
Skály, kterým se říká také Studenecké, jsou nejlépe dostupné z obce Vlčkovice, od které jsou po červené TZ vzdáleny přibližně 1,6 km. Jednotlivé skály mají různá jména, např. Petrova, Slunečná, Vyhlídka, Dívčí, Titanic nebo U buku. Součástí přerušované skalní hradby je i mírně skloněná plošina, částečně pokrytá zřícenými balvany.
Máme-li ovšem v souvislosti s nimi použít ještě nějaké ukázky terminologie takřka odborné, tak toto skalní defilé pod vrcholem Studený (721 m.n.m.) najdeme v oblasti nazývané Orlicko-sněžnické, novoměstské a staroměstské krystalikum. Skály jsou tvořeny drobně zrnitými laminovanými ortorulami gieraltowského typu. Mnohé jistě potěší i informace, že skalní čelo ustoupilo do svahu již někdy v ledových dobách starších čtvrtohor, ale zcela nezbytné je vědět, že se jedná o jednu z nejkrásnějších ukázek kryogenního reliéfu ve východních Čechách.
Studenské skály jsou nejen oblíbeným místem horolezců z širokého okolí, ale také skvělým vyhlídkově – relaxačním místem, nabízejícím ze svých vrcholků překrásné výhledy na masiv Kralického Sněžníku i Hrubého Jeseníku nebo na Bukovohorskou hornatinu.