Loading...
Turistické cíle • ZOO a botanické zahrady • Arboretum
Nemám sice nejmenší tušení, kolik občanů téměř třicetitisícového okresního města Šumperk zdejší – již několik let otevřené – arboretum navštívilo, ale domnívám se, že tuto návštěvu mohu každému bezostyšně doporučit. Kdybych byl rodič s malým dítětem (což – naštěstí – nejsem) nebo podobně postižený prarodič (což – doufám – ještě nějakou dobu nebudu), dovedu si představit, že sem bych zavítal celkem rád i častěji. Arboretum je výtvorem Střední odborné školy (bývalá Střední zemědělská škola) a nachází se v jejím areálu. Ten najdete na ulici, která stále hrdě nese původní jméno, tedy Zemědělská. A v nejbližším okolí se navíc nacházejí tak důležité pamětihodnosti a přírodní lokality, jako je například legendární Skalka, temenický hřbitov nebo hostinec Na Zastávce.
Název arboretum je latinského původu a máme si pod tímto slovem představit parkovou sbírku živých dřevin domácího i cizího původu, které jsou schopny růst v dané klimatické oblasti. Arboretum slouží - mimo jiné - ke studiu biologických vlastností samostatně rostoucích dřevin nebo jejich přirozených skupin. Myšlenka vytvořit to šumperské se zrodila někdy v roce 2005. Byl to – údajně – nápad studentů z oboru ochrana přírody a pedagogů z kabinetu ekologie, kteří takto chtěli využít zanedbaných pozemků v těsné blízkosti školy (prostě se jim nechtělo chodit na pozemky, což celkem chápu). Vznikl tak projekt „Školní arboretum – zóna odpočinku a poznání“ a ten byl úspěšný. Našly se různé granty, peníze „pustily“ postupně nadace Partnerství, šumperská radnice i Olomoucký kraj. Partnerem projektu a dodavatelem přebytkových dřevin se stala Mendelova univerzita v Brně a vypomohli i studenti – památkáři. Arboretum a jeho odnože se tak stále rozvíjí a rozšířuje, například Geologická Naučná stezka pochází z let 2008 až 2009. Arboretum slouží současně jako venkovní učebna a na jeho podobě se podílí rovněž zkušení zahradní architekti.
Je pravdou, že studenti školy by měli mít ke svému Arboretu blízko, vždyť na bývalé „zemědělce“ se dnes vyučují obory Agropodnikání, Cestvní ruch, Veřejnosprávní činnost nebo Ekologie a životní prostředí. Arboretum by se navíc mělo stát součástí spojnice rekreačních komplexů Senová a Tulinka (i když nevím jak, protože např. o víkendu je arboretum zcela nepřístupné a neprůchozí) a od počátku si získalo své návštěvníky i oddané příznivce, o čemž svědčí například „Cena zdraví a bezpečného životního prostředí 2005“ z prestižní celostátní akce, vyhlášené v pražském hotelu Atlantic. Pěkný dárek pro školu, která již oslavila 145 let od svého založení.
Vznik arboreta je dílem učitelů, studentů, jejich rodičů, a „spřátelených“ firem, které zajistily terénní úpravy, návrh budoucí výsadby nebo propagaci celého projektu. Takovým prvním krokem byla výtvarná soutěž pro děti z MŠ a ZŠ s názvem „Můj kamarád strom“. Díla malých umělců pak na rozhledně na Háji vidělo přes pět tisíc turistů. V červnu 2005 pak byl celý projekt představen veřejnosti při Dni otevřených dveří školního arboreta. A již v roce 2006 proběhly nejrozsáhlejší terénní práce a vznikl základ Naučné stezky, nové jezírko a učebna v přírodě. Proběhly také vzdělávací a pohádkové programy „Putování za stromovou vílou“ nebo „Vyučování v arboretu“. Finanční prostředky na provoz a údržbu arboreta získávala škola z grantů a sponzoringu.
O arboretu byly vytištěny také zajímavé brožury, které však vznikly pouze v padesáti exemplářích a byly určeny jen pro sponzory a partnery školy, nikoliv pro širokou veřejnost. Studenti však připravili také několik „malých průvodců“, a to podle sezónních aspektů (např. „Podzim ve školním arboretu“ nebo „Nejkrásnější květy arboreta“. V arboretu probíhají na požádání i prohlídky s průvodcem, které zajišťují speciálně vyškoleni studenti z oboru ochrana přírody a životního prostředí. Součástí výkladu by měly být odborné poznámky, ukázky fotografií původního a současného stavu i různé zajímavosti a výčet všech nej… (např. nejvyšší, nejvzácnější, nejjedovatější). K jednotlivým částem arboreta jsou vyrobeny „infocedule“ formátu A4 s fotografiemi.
A co všechno si zde můžete prohlédnout? Nejdříve ovocný sad, kde jsou pěstovány původní odrůdy jabloní, třešní, hrušní, ale i rybízu a angreštu. Za Domovem mládeže se vám otevře projekt Živá zahrada, nechybí zde učebna v přírodě, různá odpočivadla, informační tabule, malé jezírko, Botanická zahrada, starý park s památnou lípou „Johankou“, dřevěná skulptura, množství stromů, křovin a rostlinstva Další části arboreta pak ve svých názvech skrývají romantiku s pohádkovými motivy. Příkladem mohou být Barevný stín, Jedlový ostrůvek, Královská galerie, Vřesoviště inspirací, Záhon vůní, Granitové nádvoří, Stěna díků, Podzimní nostalgie nebo Letní probuzení.
Arboretum mělo od počátku být také relaxačním prostoreem pro mládež z internátu školy i pro obyvatele z nedalekého sídliště Sever. A věřte, určitě stojí za návštěvu. Jenom je škoda, že například o víkendech a svátcích je arboretum uzavřeno a návštěvník se musí spokojit s pouhou prohlídkou ovocného sadu a starého parku.
Arboretum je definováno jako sbírka živých dřevin neboli zvláštní botanická zahrada, specializující se na výzkum a pěstění dřevin. Tato Dendrologická zahrada pak má buď úpravu parkovou nebo je jistým typem lesního porostu, určeného k výzkumným účelům. Arboreta pak mohou být specializovaná, všeobecná, vědeckovýzkumná nebo okrasná a velmi rozšířenými jsou dnes arboreta při odborných školách. A to při šumperské SOŠ přináší několik zajímavostí a bonusů pro své malé i velké návštěvníky.
V prostoru Botanické zahrady se například nacházejí příbytky pro několik krásných bažantů všech možných druhů, jezírko s pestrobarevnými kachnami mandarinskými i karolinskými a příbytek pro holuby. Objevíte zde také Expozici ptačích budek, Zapomenutý remízek s různými krmelci a lizy nebo Geologickou naučnou stezku skřítka Kameníčka, která vás seznámí s tím, o jaký balvan že si to v širokém dalekém okolí můžete skopnout palec nebo narazit ústa.
To - zejména pro nejmenší návštěvníky - nejzajímavější ale poznáte již z dálky po sluchu. Když se blížíte k místu zvanému Velká mravenčí stráň, uslyšíte ryčné – a většinou nespokojené – mečení. To se o svá práva hlasí ministádečko koz kamerunských. Velmi přátelský sameček obě holky odhání a chce být drbán – a případně krmen – trvale a sám. V tomto výběhu mají pobíhat i koroptve, ale nějak jsem si jich nevšiml
Pár kroků odsud - hned za luxusním posedem, připomínajícím bývalou hlásku na státní hranici – uslyšíte radostné chrochtání a vzápětí k vám vyrazí – v rámci možností svého prostorného výběhu – čiperný zásuvkovec, v tomto případě zvaný prasátko Beruška. Beruška je tvor vysloveně přátelský a některou z kukuřic, které u výběhu bývají připraveny, jí uděláte neuvěřitelnou radost. Jenom je třeba si uvědomit – zvláště pokud s sebou máte malé děti – že se pořád jedná o prase divoké.
A komu by to ještě nestačilo, může navštívit – po předchozí domluvě – malé Muzeum zemědělské techniky.