Loading...
Nejen velká města – jako např. Praha nebo ostravská Poruba – se mohou chlubit zelenými oázami mezi domovními bloky pocházejícími většinou z I. třetiny minulého století. Severomoravské okresní město Šumperk, označované často jako Brána Jeseníků – je na tom podobně. Navíc zde ovšem došlo k situaci popsané v titulku článku, tzn., že náměstí je současně parkem a naopak.
Kdybychom ovšem byly důslední a postupovali podle některých map, museli bychom připustit, že Dvořákovo náměstí je vlastně pouze krátkou uličkou s frontou domů, která lemuje jihozápadní část Dvořákových sadů.
Městský park Dvořákovy sady skutečně Dvořákovo náměstí v podstatě vyplňuje a obklopují jej nejen zmíněné bytové domy, ale i průmyslové areály (Metra) a ulice Myslbekova s Bří. Čapků. Původní název tohoto místa ovšem byl Mozartovo náměstí
Dvořákovy sady jsou nejmenším šumperským parkem. Byly založeny koncem dvacátých let minulého století na místě „zelené louky“, která se tehdy rozkládala mezi novou zástavbou dvou ulic, vzniklých ještě před I. světovou válkou.
Dominantou parku je sice vzrostlý jírovec maďal s obvodem kmene přes tři metry, ale najdeme zde také několik exemplářů vrby hřbitovní, tisu červeného, jalovce čínského, lípy srdčité nebo javoru mléče.
Park byl rekonstruován v roce 1992 a postupně se zde objevila betonová pergola ve stylu kolonády či rosaria nebo fontána (tedy vodní prvek tvořený dnes čtvercovou kašnou a trubkou, ze které stříká vzhůru voda). Ta už byla dílem další revitalizace, která zde proběhla ve II. desetiletí 21. století, kdy město v parku vytvořilo rozkvetlou louku s trvalkami i letničkami a zahájilo poměrně rozsáhlou výsadbu stromů.