Loading...
Holubí vrch je jedním z hraničních vrcholů, lépe řečeno vrcholků okresního města Šumperka. Svou výškou nedosahující 400 m (383) se ovšem nijak zvlášť nevypíná na severovýchodní straně kotlinky v níž Šumperk leží. Nicméně jde o celkem důležitý orientační bod. Pokud totiž se s rodilým občanem nebo starousedlíkem bavíme kudy kam, jedna z možností odpovědí je přes Holubák. Dlouho to platilo do vybudování průtahu městem, který dnes objíždí kopec, který se táhne ještě o nějaký půlkilometr dál k jihu za vrcholem s vodárnou (cca 360 m) konečně spadne do nivy řeky Desné. Dnešní průtah kolem nádraží byl vybudován koncem 70. let minulého století. Již v té době celkem citelně pokročila motorizace Československa a fakt, že většina dopravy protínala v podstatě centrum města, již začínal být neúnosný. Nezapomeňme, že v Šumperku jde vlastně o souběh dvou důležitých silnic 1. třídy. Tou první je č. 11, tedy Praha – Ostrava, druhou je č. 44 Mohelnice – Jeseník/hranice PL.
Spojená silnice přes město procházela právě poblíž vrcholu Holubího vrchu, přívodní ulici z města se tradičně říká Opavská, ačkoliv oficiálně jde o ulic Čsl. Armády.
Dnes je silnice většinově využívaná jen místními a cyklisty. Přiznejme ale, že posunutí průtahu od městského centra problém husté tranzitní dopravy zvlášť neodsunulo. Fakt, že průtah vede kolem obou nádraží (bus i vlak) příliš plynulosti nenahrává, vyřešit to někdy v daleké budoucnosti přinese snad až obchvat dálničního charkteru. V letošním roce (2021) začíná stavba tzv. Obchvatu Bludova, který navazuje na již existující čtyřproudový obchvat Postřelmova. Ten ale zatím dospěje jen jižnímu okraji Šumperka. Až v nějaké neznámé budoucnosti se má dobudovat čtyřproudovka někam k Rapotínu, kde se rozdělí do výše zmíněných dvou cílů.
Ale vraťme se ještě jednou na samotný Holubák. Kopec je snadno dostupný i díky procházející modré pěší TZ k Novým Domkům. Cesta je sjízdná i na terénním kole. Samotný vrchol je dekorován drobnou skalkou, která by mohla být vulkanického původu, tvořená granitem nebo granodioritem.