Hrubý Jeseník je druhým nejvyšším pohořím v ČR a je dominantním pohořím severní Moravy. Jedná se o výraznou členitou hornatinu, nejmohutnější pohoří Jesenické oblasti, označované jako "střecha Moravy". Nejvyšším vrcholem je Praděd (1492m.n m.) Lidé v této oblasti nacházeli obživu zejména v dolech. Většina měst vznikla jako hornická sídla. Důlní činnost spolu se zásobami dřeva vedla k rozvoji hutí, skláren a papíren. Většina těchto výroben však zanikla. Pouze papírna ve Velkých Losinách si udržela výrobu papíru tradiční formou od roku 1516 dodnes.
Starobranská ulice, nazývaná prapůvodně Dlouhá, pokračovala ke Staré bráně. Ta byla součástí Městského opevnění, které tvořily také kamenné hradby, vybudované za Žerotínů po roce 1520. Ve smírčí smlouvě mezi Jiřím Tunklem z Brníčka a Zábřeha a jeho šumperskými měšťany z roku 1481 se hovoří o povinnosti poddaných ze vsí šumperského panství robotovat při opravě měšťanského příkopu a palisád, jimiž bylo město obehnáno. Chráněný dvojitým příkopem dostal Šumperk po ničivém požáru v roce 1513 nové kamenné hradby, dodnes v některých místech zachované, zpevněné dvěma kamennými branami a pěti věžemi.
Po vynálezu a rozvoji střelných zbraní takováto opevnění ztratila smysl a prostor mezi branami se stal pro měšťany jistě velmi lákavým stavebním místem. V roce 1797 byly všechny brány prodány soukromníkům
Fotogalerie
Nejsou zde žádné fotografie, jestli k tomuto příspěvku nějaké vlastníte, nahrajte je.