Loading...
Jeden kilometr severozápadně od Huštěnovic je v mělkém údolí Jankovického potoka rozložena slovácká dědinka Sušice, dnes obývaná více jak šesti sty obyvateli. Podle archeologických nálezů byla osídlena již v době kamenné, tedy před více jak 80 tisíci lety před Kristem, čímž se sušická lokalita zařadila k nejstarším osídlením v celém Zlínském kraji. O ohromnou spoustu let později – LP 1344 se v análech objevila první zmínka o zdejší tvrzi, od jejíhož vlastníka zemana Suchy byl odvozen i název vsi. Naposled je tvrz zmiňována v polovině 15.století, kdy byla majetkem Jitky, vdovy po Rupertovi ze Sušic a jejích dvou synů – Jaroslava a Dluhomila. Poté se Sušice staly majetkem buchlovského panství, později napajedelského a obyvatelé dědiny byli přifařeni k farnímu kostelu ve Spytihněvi.
Kromě nepatrných zbytků po tvrzi v obci žádné významnější kulturní památky nejsou. Tvrz stávala na okrouhlém pahorku v severovýchodní části dědiny. Po jejím zániku byla podstatná část tvrziště (i spolu s příkopem a valem) zlikvidována při stavbě silnice, no a ten zbytek zmizel po dostavbě novodobého rodinného domku.
V Sušici byl roku 1603 zbudován mlýn, který je sice už hodně dlouho nefunkční, ale stojí na původním místě dodnes. Mlýn býval panským stavením a vrchnost jej pronajímala vždy jen na tři léta. Roku 1824 byl od vrchnosti za 130 zlatých jedním zájemcem jako mlýn dědičný odkoupen a naposledy se v něm mlelo v „revolučním roce“ 1848.
Přes Sušice vede několik cyklotras a prochází jí také zeleně značená turistická trasa, která by nás přes Košíky a Jankovice přivedla až na hlavní hřeben Chřibů ke známému rekreačnímu centru Bunč.
Značka bohužel nevede přes sušickou náves, kterou zdobí několik drobných památek. Kromě kamenného kříže stojí za hasičskou zbrojnicí pěkný objekt kaple Panny Marie z roku 1886 a naproti přes silnici Pomník padlým I.světové války. Na katastru obce se nacházejí ještě další dva kamenné kříže, jeden kříž železný a také jedna boží muka.