V samém srdci Moravy leží turistický region Střední Morava - Haná. Rozkládá z větší části v olomouckém kraji, pouze menší část na východě zasahuje do kraje zlínského.
Svrčov-místní část Lazník se 22(2005) obyvateli najdete v bývalém okrese Přerov asi 6 km severovýchodně od Tršic v Tršické vrchovině, nejjižnější části Nízkého Jeseníku.
Dříve samostatná obec Svrčov(Svrčovice) se připomíná v listině z r. 1336 ve které se olomoucký kanovník Zbyněk ze Svrčovic, společně s proboštem kapituly zavazují složit klášteru v Olomouci 40 kop grošů, aby mohly být do kláštera přijaty dcery Elišky z Majetína Vratislava a Boruše. V r. 1386 patřil Svrčov Lackovi z Kravař. Roku 1636 je Svrčov uváděn jako majetek panství ve Veselíčku. V gruntovní knize z r. 1705 je uveden ve Svrčově dvůr. Ve Svrčově byl vrchnostenský vodní mlýn o kterém je zmínka v prodejní listině ze dne 20.března 1747, kdy prodal František Karel hrabě Podstátský svému poddanému Jiřímu Nekoksovi mlýn se trojím složením moučným a s jedním kašníkem na Svrčově spolu s dalším zbožím i povinnosti mlynáře. V r. 1791 byl rychtář na Svrčově Jakub Hrotek, rychtářem i pro Výkleky a Lazníčky. Na katastru Lazníček u silnice z Výklek do Lazníček byl v letech 1863-1865 postaven kamenný větrný mlýn holandského typu, který patřil k číslu 1 ve Svrčově. Majitelem v r. 1865 byl Karel Nekoksa, vodní mlynář na Svrčově. Uprostřed obce je dřevěná zvonice z r. 1772. Zvonek a obrazky sv. Floriána a sv. Jana Nepomuského zhotovil Wolfgang Straub v Olomouci. Za 2.světové války zvonička o původní zvon přišla a byla nahrazena železným zvonem. Zvonice již neplní poslání a je dokladem minulého stavitelství a zkrášlujícím prvkem převážně rekreační obce.