Świdnica – Kostel Míru sv. Trojice, památka UNESCO
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Po třicetileté válce, ve které zvítězili katolíci, neměli evangelíci lehkou pozici. Jedním ze tří kostelů ve Slezsku, které jim byly povolené postavit jako gesto dobré vůle katolíků, byl Kostel Míru sv. Trojice (Kościół Pokoju pw. św. Trójcy) ve Świdnici (stavba dalších dvou kostelů byla povolená v městech Głogow a Jawor).
Stavba kostela však byla omezená několika podmínkami. Musela být postavená dál od hradeb, než byl dostřel z děla. Nesměla mít zvon, ani církevní školu. Doba výstavby nesměla překročit jeden rok. A hlavně kostel musel být postavený z netrvanlivých materiálů, aby se pro evangelíky nestal dlouhodobým svatostánkem. Jako stavební materiál bylo povolené dřevo, hlína, sláma a písek.
Základní kámen Kostela Míru sv. Trojice byl položený 23. srpna 1656. Kostel byl postavený v rekordní době. První mše se v něm sloužila již 24. června 1657. Podle projektu Albrechta von Saebische z města Wrocław kostel postavil místní tesař Andrea Kaemper. Stavbu svými dary podpořily tisíce věřících.
V roce 1708 se situace pro evangelíky zlepšila. Vedle kostela byla postavená zvonice a evangelická škola. Obě budovy se dochovaly dodnes.
V roce 2001 byl Kostel Míru sv. Trojice zapsán na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
A pokud vás zajímá historie zbylých dvou kostelů, tak ten ve městě Głogow byl postavený v roce 1652. O dva roky později spadnul. Následně byl přestavěný. V roce 1758 ho však zničil požár. Dnes už ho neuvidíte. Kostel v Jaworu byl postavený v letech 1654 až 1655. Stojí dodnes a je rovněž zapsán na seznamu UNESCO.
Kostel Míru sv. Trojice je postavený jako hrázděná stavba na půdorysu kříže o délce 44 m a šířce 30,5 m. Kostel je konstruovaný tak, aby pojal co nejvíce věřících. Těch může být na bohoslužbě až 7.500. Z toho 3.000 věřících má místo k sezení, 4.500 se musí spokojit s místem ke stání. Kostel má i svůj primariát. Je největší dřevěnou církevní památkou v Evropě.
Uvnitř kostela je čtyřpatrová galerie. Cenné jsou kazatelna a oltář od Gotfrieda Augusta Hoffmanna. Barokní kazatelna je z roku 1729. Schody k ní jsou zdobené biblickými výjevy, zábradlí potom vyřezávanými alegoriemi víry, naděje a lásky. Nade dveřmi do kazatelny je umístěná socha Ježíše. Hlavní oltář je z roku 1752 až 1753.
Zachovalé barokní varhany jsou z let 1666 až 1669. Zhotovil je Gottfried Klos z Brzegu. Nad oltářem se nacházejí ještě menší varhany z roku 1695 od Zikmunda Ebersbacha.
Na Evangelické kostely je až nezvykle bohatá výzdoba interiéru. Je důkazem zručnosti barokních mistrů a jejich smyslu pro detail.
Stropy kostela jsou vyzdobené obrazy z let 1694 až 1696. Jejich autory jsou místní malíři Chrystian Sussenbach a Chrystian Kolitschek.
Kostel Míru sv. Trojice ve Świdnici najdete snadno. Nachází se v severní části starého města na Náměstí Míru (pl. Pokoju) a spolehlivě vás k němu dovede značení na žulových deskách zadlážděných do chodníků. Kostel je zastávkou č. 2 na Knížecí cestě. Trasu, mapku a ukázku značení popisuji v článku Świdnica - trasa po památkách města. Chcete-li se dočíst více, klikněte zde.
Kostel je přístupný pouze v určité hodiny po zaplacení vstupného.
V pondělí až v sobotu je otevřeno od 9 do 13, respektive od 15 do 18 hodin. V neděli a ve svátek pouze odpoledne od 15 do 18 hodin.
Dospěli za vstup zaplatí 8 zł. Děti a mládež 4 zł. Informace jsou z října 2011.