Swidnica
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Šedesátitisícové město Swidnica leží obklopené Sovími a Walbrzyškými horami v jihozápadní části Polska. Ve středověku bylo hlavním městem Swidnicko-jaworského panství, a tak není divu, že právě zde vyrostl v polovině 17. století monumentální kostel, který je považován za vůbec největší dřevěný kostel v Evropě. Bohoslužbu v chrámu může sledovat až 7 500 věřících. Nádherné barokní interiéry, zdobené motivy z Písma Svatého, uchvátí všechny, bez ohledu na to zda sem přijeli za vyznáním, či obdivovat architektonické skvosty této církevní stavby. Od roku 1992 probíhaly ve Swidnickém kostele restaurační práce, které se protáhly na celých deset let. V současné době se tu pořádají vedle bohoslužeb také koncerty vážné hudby.
Kostel míru ve Swidnici je otevřen od pondělí do soboty od května do konce podzimu. Vstupné pro dospělé stojí 5 zlotých, pro děti 3 zl
Fotogalerie
Świnica - slovensky Svinica, hraniční vrchol na hranici Polska a Slovenska. Świnica je prvním výrazným vrcholem v hřebeni Vysokých Tater na východ od Ľaliového sedla, které je odděluje od Tater Západních. Vzhledem k tomu, že Świnica je jediným dominantním vrcholem v okolí nabízí se z jejího vrcholu monumentální výhledy nejen na Polské Tatry, ale zejména na masiv slovenské části Vysokých Tater. Cesta k vrcholu je nejschůdnější od Kasprowa Wierchu, na který je možno se dostat lanovkou z Kužnic. Od Kasprowa Wierchu dále po červené značce přes vrch Beskyd a Lalilové sedlo do sedla pod Swinicí. Dále je pro toho, kdo se bojí na žebřících a řetězech lepší se vrátit případně sejit po černé značce k Dolině Suchej Wody. Kdo se nebojí a vystoupá na vrchol může dále pokračovat do sedla Zawrat a po modré značce sejít k Czarnemu Stawu a dále k Haly Gasienicowej, případně pokračovat po červené značce na legendární stezku plnou žebříků a řetězů Orla Perč.