Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Synagoga
Písemné záznamy o židovském obyvatelstvu v Bechyni jsou datovány na počátek 16. století. Většina obyvatel byla soustředěna v Široké ulici při městských hradbách a v Široké ulici byla postavena klasicistní židovská modlitebna synagoga.
Synagoga v Široké ulici č.p. 48 severně od náměstí byla postavena při městských hradbách v letech 1872 - 1873 na místě bývalého obecního domu v prosté klasicistní podobě s novorománským průčelím. Synagoga byla provedena podle projektu stavitele Karla Hamera s novorománským průčelím. Do roku 1882 byla synagoga majetkem bechyňské městské obce. Roku 1904 byla v synagoze vydlážděna podlaha. Středová, 180 cm široká cesta mezi lavicemi, byla vydlážděna cementovými šestihrannými dlaždicemi šedé a černé barvy, které byly složeny do vzoru Davidovy hvězdy, zbytek plochy modlitebního sálu byl vydlážděn dlaždicemi šedé barvy. V té době pozlačovač a malíř písma Jan Šimák provedl pozlacení dřevěných okras svatostánku. Roku 1920 bylo v synagoze zřízeno elektrické osvětlení.
Bohoslužebným účelům sloužila do nacistické okupace a následně byla využita jako skladiště, po druhé světové válce byla opuštěna. Další etapa synagogy je spojena s využitím jejích prostor pro hasičské muzeum od roku 1973 až do roku 2001. V roku 1995 byla budova č.p. 48 vrácena Židovské obci v Praze. Židovská obec v létech 2004 - 2006 provedla udržovací práce na exteriéru i interiéru budovy synagogy, které spočívaly zejména ve výměně střešní krytiny, impregnace krovu a výměně poškozených částí prvků krovu, výměně klempířských prvků, opravě stávajících kanalizačních přípojek a zaústění dešťových vod, opravě koruny městských hradeb, vnitřní úpravě stěn a podlah, spočívající v odstranění stávajících obkladů, omítek a podlah, nových rozvodů elektrické energie, začištění všech zazdívek, nátěrů oken a dveří a výměně poškozených truhlářských prvků včetně zasklení, opravě vnějších omítek při zachování členitosti a barevnosti. Veškeré práce probíhaly za dohledu pracovníků státní památkové péče a pod restaurátorským dohledem.
V současnosti je synagoga využívána jako muzeum turistiky. V létě roku 2006 bylo v synagoze otevřeno muzeum Klubem českých turistů a na ženské galerii je umístěna expozice o dějinách místní židovské komunity.
Budova synagogy je nemovitá kulturní památka České republiky.