Tajemství pekla - Skála smrti
Turistické cíle • Příroda • Skalní útvar
NPP Peklo , je tvořeno Hlubokou kaňonovitou průrvou dlouhou asi 4km, vytvořenou vodní erozí v druhorních hrubozrných pískovcích. Začíná asi 1km za obci Sosnová na českolipsku. Z České Lípy také vede červená turistická značka procházející touto přírodní památkou.
Na samém počátku Pekla nás jistě zaujme rozlehlý skalní útvar uváděný jako Skautská skála. Vrátíme-li se u rozcestníku před Peklem cestou vlevo a u další skály s ohništěm opět doleva, můžeme se po písčité hřebenovité cestičce dostat až na vrchol Skautské skály. Naskytne se nám obdivuhodný výhled na část České Lípy s dominantním vrchem Špičákem ( 459m.nm), pod námi se modrají hladiny Dubických rybníků a před námi se táhne hřbet Kozla (598m.nm.). Opravdu nádherný, romantický pohled. Kdo je ale senzitivní, tedy citlivý na vnímání energetických podnětů, brzo zjistí, že cosi není vpořádku. Za chvíli se v tomto na pohled krásném prostředí počne cítit vyloženě nepříjemně, počne se jej zmocňovat nevysvětlitelná úzkost, strach z něčeho neznámého a bude se snažit toto na pohled kouzelné místo rychle opustit.
Tak jako nám příroda poskytuje nepřeberné množství poznání svých krás v podobě pozitivních vjemů přicházejících do našeho vědomí, tak můžeme čas od času narazit i na místa vyloženě negativní a nám nepříjemná, i když z hlediska zkoumání objektivními smysly se nám může naskytnou i podnět zdánlivě naopak přívětivý. Způsobit to mohou geopatogenní negativní zóny, výron radioaktivních prvků jako třeba radonu a nebo se na tomto místě událo něco velmi zlého a negativního a zbytková negativní energie tak třeba po staletí utkvěla v tomto prostoru.
Skautská skála, obdařená tímto názvem proto, že její skalní dvorana vzniklá odtěžením kamene po mnoho generací lákala skauty,trampy a další milovníky přírody k táboření. Ovšem u mnoha lidí je známá také pod přiléhavém jménem Černá skála, nebo také Skála smrti. Těžko odhadnout kolik tragických obětí si toto místo vyžádalo. Mezi senzibily se hovoří nejméně od dvou desítkách. Místní starousedlíci jsou v tomto ohledu střízlivější a hovoří o deseti až dvanácti. I tak je to na takové romantické místo hodně. Některá úmrtí se většinou připisují na vrub nešťastné náhodě, dole pod převisem najdeme pomníček mladého chlapce, který pod vlivem alkoholu spadl ze skály. Ještě nedávno nedaleko visela tabulka informující že zde došlo k usmrcení malé Evičky zřejmě nějakým úchylným maniakem. O poslední smrti, obestřené záhadou, nás informuje malá tabulka na jedné z borovic na hřebenu. Údajně zde měl spáchat sebevraždu americký občan Christopher Lee Bell, který měl dokonce být zvláštním agentem FBI! Některá úmrtí je však třeba přiřadit spíše do oblasti pověstí. Jako třeba o velkém balvanu ležícím na okraji mokřin, který se měl utrhnout ze skály a pohřbit pod sebou chalupníka s vozem i s volkem.
Těžko s jistou najít rozumné vysvětlení Příčiny tolika tragických případů na jednom konkrétním místě. Geologové tvrdí, že se zde mohou křížit výrazné geologické zlomy, záhadologové a psychotronici se zaobírají myšlenkou, že se zde nacházelo v dávných dobách obětiště, kde docházelo i k rituálním lidským obětím.Údajně se Pohanským mágům zdařilo přivolat z podsvětí jakéhosi démona, který měl strážit posvátné území a který čas od času potřebuje doplnit svou energií novou krví.
Neměl jsem v úmyslu odrazovat případné milovníky přírody od návštěvy takového krásného místa jako je Peklo. Naopak, kdo sem příjde třeba z jara, když v Pekle rozkvetou miliony bedulí, tomu doslova srdce zaplesá nad tou vší nádherou. Přesto je třeba zachovávat na naších výletech určitou opatrnost. Tak jako křehká krása květiny může v sobě skrývat smrtelný jed, tak i sebelákavější část přírody může ukrývat smrtící past. Nakonec všechno kolem nás je duální. Těžko objevit neviditelnou hranici oddělující dobro od zla, někdy záleží jen na úhlu pohledu.