Loading...
Turistické cíle • Příroda • Vrchol
Brašovský vrch Tâmpa čnící nad městem návštěvníka okamžitě upoutá obrovským nápisem "Brasov" na vrcholu. Jeho výška je úctyhodných 960m, čímž převyšuje centrum města o celých 400 metrů a je odtud nádherný výhled na město a okolní kopce. Téměř celou plochu kopce pokrývá přírodní rezervace, která byla vyhlášena z důvodu ochrany vzácných druhů ptáků, motýlů a rostlin. Na vrchol sice vede klikatá cestička, ale výstup je značně zdlouhavý a nepohodlný. Drtivá většína návštěvníků tak volí cestu lanovkou.
Nejstarší stopy osídlení Tampy jsou z období starověkých Dáků, kdy se zde nacházelo pohanské pohřebiště. Po založení Brašova v roce 1211 zde byla vystavěna citadela, která byla nejpozději v roce 1241 opevněna a stala se tak jedním se sedmi hradů Sedmihradska. Od té doby zde obyvatelé města mnohokrát našli útočiště před tureckými nájezdy. Až v roce 1421 byli donuceni citadelu vydat sultánovi Muradovi II. a začali být ohrožování nepřítelem z výšky. Když byli později vyhnáni sedmihradským vojvodou Jánosem Hunyadi, rozhodli se brašovští pevnost raději rozebrat a kameny použít na citadelu v údolí.
Na počátku 18. století byla na vrchu Tampy postavena kaplička zasvěcená sv. Linhartovi. Den po Letnicích roku 1737 ve tři hodiny odpoledne "v kapli před oltářem udeřil blesk do kněze, německého krejčího a jeho ženy, kteří zde hledali útočiště". Dodnes zbyly z kaple jen ruiny. V roce 1896 zde vyrostl památník 1000 letého osídlení Panonie maďarskými kmeny. Jeho vztyčení vyvolalo mezi místními rumuny značnou nelibost. V roce 1913 byl poničen bombou, kterou k němu umístili dva rumunští odbojáři, zbytek odpálila rumunská armáda v roce 1916. Pozůstatky byly odstraněny až v 60. letech. Dnes je na vrcholu kopce zdaleka viditelný nápis Brasov.