Loading...
V jednom již polistopadovém čísle humoristického týdeníku Dikobraz (který už dlouho nevychází) byl na titulce vyvedený kreslený vtip Vladimíra Renčína, na kterém jeho kreslená dvojice Dlabáček + Rambousek stylizovaně napodobovali vítací scénu (tady spíš loučící), kdy našinec objímá nějakého rudoarmějce. Text pod obrázkem byl vševystihující: „A přijeďte někdy Ivane Sergejeviči (nebo tak nějak), jen tak na kus řeči, bez tanku, bez samopalu…“
Dá se říci, že to vlastně vystihuje, jaký vztah mají Češi k našemu dvojnásobnému osvoboditeli, myšleno Rusku. Je tedy fakt, že vlastně v roce 1945 nás osvobodil hlavně Sovětský Svaz (samozřejmě i Američani, Rumuni aj.). To druhé osvobození v roce 1968 už tak veselé nebylo.
Ačkoliv tedy v řadách Sovětské (tehdy Rudé) bojovali i příslušníci jiných národů východní říše, všeobecně to byli samí Rusové, hanlivěji rusáci.
Ovšem fakt, že v bojích v letech 1941–45 přinesli sovětští občané nejvíc obětí je úctyhodné a obdiv i vzpomínku si zaslouží, bez ohledu na pozdější (a současné) okolnosti.
Pomníků padlých občanů bývalého SSSR je u nás víc než dost a povětšinou jsou udržovány ve slušném stavu. Kromě honosných pomníků najdeme u nás i řadu skromnějších.
K takovým patří jistě i pomníček u Tatenic při silnici č. 315 mezi Lanškrounem a Zábřehem v údolí Moravské Sázavy. Skromný pomníček v podobě malého žulového obelisku (nebo stély) a bočních kamenných desek je věnován památce dvou příslušníků sovětských vojsk, kteří poblíž zahynuli v bojích s okupanty. Pokud si přečteme jména, první u nich Vasil Datshuk tady někde padl 17. 3. 1945, druhý Trifan Bojko 21. 3. 1945. Tou dobou tedy ale byla ještě fronta daleko, takže nemohlo jít o příslušníky pravidelné armády. Naštěstí vysvětlení je celkem jednoduché. Oba zřejmě bojovali v řadách místních partyzánů, kteří operovali v oblasti Zábřežské vysočiny. Krajina kolem Moravské Sázavy patřila k pomezním oblastem, kde se střídalo české a německé obyvatelstvo. Němci spíše na severu, jižněji Češi (Moravané). Partyzáni tu měli určitě spadeno na některé vojenské transporty, které převážela železnice po jednom z hlavních tahů, Praha – Ostrava.
Centrální část pomníku je na vrcholu ozdobena pěticípou hvězdou, pod ní je nápis: "ČEST A SLÁVA VÁM DRAZÍ SOUDRUZI I VÁM VY MRTVÍ HRDINOVÉ ČS. ARMÁDNÍHO SBORU SVOBODOVA." další nápis pak: "A DÍKY TISÍCERÉ DÍKY VÁM ZA VAŠE OBĚTI JEŽ POMOHLY NÁM ZTRACENÉ ZAS DOBÝT SVOBODY. SPB JEDNOTA TATENICE."
Zcela dole jsou jména padlých bojovníků.
Pomník je obklopen mírně neuspořádaným živým plotem, a podle kytek a svící se o něj průběžně někdo stará.