Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Zřícenina
Mezi Olomoucí a Šternberkem v lesnatém údolí Trusovického potoka stával hrad Tepenec jako strážní tvrz staré obchodní cesty, která spojovala Olomouc přes Jívovou s Opavskem. Kolem roku 1335 koupil markrabí Karel(Karel IV.) od nevlastního strýce, olomouckého biskupa Jana Volka, místo ovládající široké okolí, které se jmenovalo Rotiberg, aby zde vybudoval pevnost, již dal německý název „Twingenberg“, podle lucemburského hradu, ale okolní německé obyvatelstvo hrad nazvalo „Karlsburgem“. Čechové podrželi původní jméno hory„Tepenec“, snad správně Temenec od říčky Temenice r. 1404 výslovně zde uvedené. Brzy po dobudování přešel na Karlova bratra Jana Jindřicha, po němž měl podle závěti z r.1371 dědit hrad již s názvem Karlsburg jeho nejmladší syn Jan Soběslav. Od r.1391 se jmenuje podle Hory Tepenec.
Jádro hradu na skalním srázu zaujalo prostor 30 x19 m, který vymezovala hradba o síle 2 m. Stupňovité Předhradí mělo 1,5 m široké zdi. Sypanou baštu doplňoval 8 m široký příkop. Vstup byl po mostě z pahorku vzdáleného 9 m od hradby. Unikátní bylo ohromné opevnění předpolí hradu, které zabíralo celý hřbet široký asi 110 m do vzdálenosti 370 m před Předhradí, které končilo předsunutou fortifikací 15x12 m. Hrad nestál ani celých 100 let, zanikl již v domácích bojích mezi markrabím Joštem a jeho bratrem Prokopem a uvádí se ve zprávě r. 1405 jako pustý. Na zobrazeních na lesních mapách z r. 1724 je zachycena zřícenina takřka v plné výšce.
V současné době lze najít na předpolí hradu velikostí, které by mu mohlo závidět mnoho hradů, jen zbytky zdiva a hradeb, příkopy a valy, prohlubně ve středu předpolí, zbytky vstupní brány a hradní příkop ve skále. Hradní jádro bylo zničené těžbou v kamenolomu. K hradu není k vůli kamenolomu pod hradem značená turistická stezka, ale na předpolí je celkem bezpečná lesní cesta z Jívové (ovšem s opatrností, zvláště při odstřelu), pod jejíž katastr Tepenec patří.