Thessaloniki-Soluň
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Toto nádherné město založil roku 315 př. Kr. makedonský král Kassandros a pojmenoval ho podle své manželky (sestry Alexandra Velikého) Thessaloniki.
Po pádu makedonské říše se Thessaloniki stalo součástí římské říše. V byzantské říši pak bylo po Konstantinopoli (dnes Istanbul) druhým nejvýznamnějším městem. Bylo zde silné slovanské osídlení, odtud název Soluň. Pro nás je Soluň významná tím, že se tady v 9. století narodili slovanští věrozvěstové, bratři Konstantin (Cyril) a Metoděj.
V dalších staletích město napadli Saracéni, Normané a od roku 1430 byla Soluň pod nadvládou Turků. To trvalo do roku 1912, kdy se stala součástí Řecka.
Dnes je Soluň druhým největším řeckým městem, hlavním městem řecké Makedonie, významným přístavem, sídlem univerzity a pravoslavného metropolity.
V Soluni najdeme památky ze všech možných období a je výhodou, že jsou blízko u sebe. Kostel Agia Sofia (článek), kostel Aigos Dimitrios (článek), kostel Aigos Nikolaos Orfanos. Dále Galeriův oblouk a Rotundu (články), římskou agoru (článek) a jiné zajímavé kostely z byzantských dob. Když vystoupáte k byzantským hradbám, otevře se nádherný pohled na celé město, přístav a moře.
Hlavní ulicí je Via Egnatia a od ní se dojde ke všem zajímavým místům. V Soluni nezabloudíte, nanejvýš se zamotáte v uličkách staré čtvrti s typickými tureckými domy.
Při procházce po nábřeží dojdeme od přístavu k hlavní soluňské dominantě, Bílé věži (článek), dále k divadlu a případně k Archeologickému muzeu (článek).
Zajímavosti se najdou také v okolí Soluně, to ale by chtělo už více času.