TŘEBOVSKÉ STĚNY a PALICE
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Rezervace
Nedaleko města České Třebová se zdvihá výrazná zalesněný hřeben dosahující místy až 610m.n.m.Je tvořen převážně smíšenými lesy a oto zajímavějšími skalnatými stráněmi.Podle České Třebové se jí říká Třebovské stěny, třebaže příkrými srázy - stěnami - spadá spíše na opačnou, východní stranu směrem k Dobrouči, Ostrovu, Rudolticím a Damníkovu poblíž Lanškrouna.
Za romantickými partiemi Třebovských stěn se turista může vydat po značených cestách protínajících silnice z Ústí nad Orlicí do Horního Houžovce a Lanškrouna nebo z České Třebové do Skuhrova. Severní část Třebovských stěn zpřístupňuje modré značení od silnice nad Horním Houžovcem.
Nejvyšším vrcholem je zde PALICE(613m.n.m),přístupná po značené odboččce z červené.Bohužel vrchol je bez výhledů.
Zprvu vede prostřední částí zalesněného svahu, kde červené zbarvení půdy prozrazuje přítomnost pískovců permského stáří. Na příkrém svahu Kamenného vrchu (570 m) však už vystupují horniny typické pro podstatnou část Třebovských stěn - křídové pískovce a opuky. Ty na mnoha místech vystupují ve skalních útesech nebo byly odkryty dřívější těžbou kamene.
Za tábořištěm s křížkem a pomníčkem letců následuje jeden z "nejdivočejších" úseků s bizarními skalami a spadlými bloky. Jen obtížně zde návštěvník rozezná přírodní útvary od pozůstatků lidské činnosti. Podobný ráz mají Třebovské stěny i za Skuhrovem a silnicí klesající k Ostrovu. Hranu svahu zde provází žlutě značená cesta, ze které se otevírá výhled na Českotřebovsko.
Kromě hřebenové cesty si pak turista může vybrat i z dalších značených tras. Červené značky klesají buď strmým svahem kolem skal do Ostrova,(pro cyklisty nemožná trasa a poměrně náročný výstup,ale nejlepší možnost jak nahlédnout do nitra rezervace) nebo na opačnou stranu přes romantické údolí V dolech do České Třebové.