Doplňující popis
9.6.2001 0:00
Město Trhové Sviny leží na soutoku Trhosvinenského a Farského potoka. Krajina se zde začíná vlnit v přechodu z Třeboňské pánve do pahorkatiny, směřující k Šumavě. Od nepaměti bylo město střediskem obchodu této nejjižnější části jižních Čech a jak sám název vypovídá, proslavilo se zejména trhy. Ještě koncem 40. let tohoto století se zde pravidelně konaly zvlášť známé trhy s dobytkem. Obchod býval tradičně orientován na Horní a Dolní Rakousko a Trhové Sviny zároveň představovaly důležité obchodní centrum celého okolí.
Ve městě se narodil Emil Hácha, prezident Československé republiky v letech 1938-1939 a státní prezident v období 1939-45. Dalším význačným rodákem byl Karel Valdauf, hudební skladatel a kapelník.
První zmínka o městě pochází z 60 let 13. století, kdy hrad na dnešním Kozinově náměstí vlastnil Ojíř ze Svin. Hrad byl v průběhu husitských válek několikrát dobit a následně zpustl.
Několik století bylo město součástí panství mocného jihočeského rodu Rožmberků. Oldřich z Rožmberka také v roce 1437 udělil Trhovým Svinům městská práva.
Nejvýznamnější zachovalou historickou památkou je trojlodní kostel Nanebevzetí Panny Marie, který se řadí k nejcennějším stavbám pozdní jihočeské gotiky. Hodnotná je Trhosvinenská Madona z roku 1520 na hlavním oltáři. Nad jižním portálem se uchoval původní městský znak vytesaný do kamene.
Kamenná kašna ve středu náměstí pochází z roku 1864. Mezi lipami je umístněna socha Svatého Jana Nepomuckého z roku 1722.
V malebném okolí mezi Trhovými Sviny a Lništěm se nachází někdejší železný hamr z přelomu 18. a 19. století, zvaný podle posledního majitele Buškův. Jako prvořadá technická památka byl v letech 1992-1995 zrekonstruován a zpřístupněn veřejnosti. Kromě expozice hamernických a kovářských výrobků a dobově vybavených místností v klasicistní obytné budově slouží nejlépe k poučení návštěvníků funkční zařízení vlastního hamru, poháněné vodními koly.
Patrně nejpůsobivější památkou Trhových Svinů a nejbližšího okolí je poutní kostel Nejsvětější Trojice – necelé dva kilometry jižně od města. Stavba má tři oltáře, trojici štítů a věžiček, trojúhelníková okna a obklopuje ji šestiboký ambit se třemi věžemi. Cennou barokní nástupní freskou Nejsvětější Trojice vytvořil roku 1709 českobudějovický malíř Bonanella.
Město je východiskem turistických cest do Slepičích hor. Příjemná trasa vede podél Svinenského potoka přes Žumberk do Terčina údolí a Nových Hradů. Město je centrem základního a středního školství,střediskem obchodu a služeb.