Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Přístav
Do TROGiru jsem se dostala celkem 2x, vždy v souvislosti s plavbou po Jadranu. Prvně jsme měli jachtu vypůjčenou přímo v TROGiru, podruhé jsme se tam zajeli podívat.
Poprvé jsem byla moc zvědavá, jak to tam vypadá, protože kamarádi tvrdili, že je to snad nejhezčí městečko u Jadranu. Nemohu to posoudit, moc jich neznám, ale je pravda, že je to nádherné městečko, tedy mám na mysli hlavně tu původní starou část, která je uprostřed současného města na samostatném ostrově, s městem spojena dvěma mosty.
Kratší kamenný Trogirský most odděluje ostrov na severu od pevniny - to je vlastní hlavní příjezdový most do města. Delší Čiovský most - zvedací na jihu spojuje tento malý ostrov s větším ostrovem Čiova. I zde je ještě výstavba, patřící k TROGiru, a samozřejmě marína.
Při pobřeží směrem na jih vede pohodlná cestička do dalšího města ostrova Čiova - do Okrug Gornji, kterou doporučuji k příjemné procházce. Je to tak 3 km. Pokud se vám nebude chtít zpátky stejnou cestou, nechá se ve městě odbočit do vnitrozemí. Přes Žedno se nechá projít na druhou stranu ostrova a při pobřeží přes Mastrinku se vrátit do TROGiru. To je celkem cca 10 - 12 km. Nebo se to nechá zkrátit. Do Žedna se nemusí dojít - uprostřed ostrova se nechá odbočit vnitrozemím zpátky do TROGiru, což by mohlo být tak do 8 km. V obou případech doporučuji na Maps.google si prohlídnout, příp. vytisknout cesty ve vnitrozemí. Každopádně doporučuji.
A nyní k samotnému městu. Leží zhruba 30 km západně od Splitu při Jadranské magistrále. Založili ho Řekové jako svoji koloniee již ve 3. století před naším letopočtem. Již za římské nadvlády se stalo významným přístavem. O město se střídali vlastníci - patřilo do Byzantské říše, Normanům, do Uherského království. V r. 1420 ho ovládly na necelých 400 let Benátky. Od r. 1814 se začlenilo do Rakousko-Uherska. Od r. 1918 patří Chorvatsku
V současné době je Trogir lázeňským městem. Je zde loděnice, těží se zde kámen. Od r. 1997 je Trogir zapsán do listiny světového kulturního dědictví organizace UNESCO, a to právě kvůli svému nádhernému historickému centru na zmiňovaném malém ostrůvku
Hlavní památka je románská katedrála sv. Vavřince, trojlodní bazilika ze 13. stol., která byla dokončena goticky. Mezi její nejcennější části patří Radovanům portál, údajně nejvýznamnější plastické dílo románského slohu na východním Jadranu z poloviny 13. století. Uvnitř je kaple sv. Jana Trogirského, nejhodnotnější čistě renesanční dílo na pobřeží. Zvonice katedrály v sobě zahrnuje tří různé slohy. V roce 2006 byls dokončens rozsáhlá rekonstrukce.
Katedrála stojí uvnitř téměř neporušené staré historické části, která vznikala ve 13. až 15. století a má zachovanou středověkou dispozici. Je nádherné procházet se skutečně úzkými, křivolakými uličkami, kde narazíte na dlouho do noci otevřené obchůdky a hospůdky. Ale když odbočíte ještě do dalších bočních uliček, téměř procházíte přes dvorky stále obytných domků. Právem je Trogir nazýván městem-muzeem
Staré jádro je obklopeno zbytkem opevnění z 13. až 16. stol. - hradby s pevností Kamerlengo a obranná věž sv. Marka, dále Mořská a Pevninská brána.
V blízkosti, na Národním náměstí (Narodni trg) jsou městská zařízení z 15. stol., mezi nimi městská lodžie (Gradska loža), tj. soudní dvůr, městská hodinová věž (gradski toranj za sat), radnice (Vijećnica), všechny v renesanční slohu.
Za lodžií je nejstarší trogirský románský kostel sv. Barbory (Sveta Barbara), dochovaný v původní podobě (opravuje se).
V blízkosti Národního náměstí je několik umělecky cenných paláců,
Románský kostel sv. Jana Křtitele (Sveti Ivan Krstitelj) je z 13. stol. Má velmi cenná umělecká díla v interiéru.
V Trogiru se dochovaly i další významné stavby: palác Lucićů, někdejší Knížecí palác, palác Garagnin-Fanfognů (dnes Městské muzeum Trogiru), klášter sv. Dominika aj.
Na nábřeží stojí klasicistní gloriet postavený na počest Napoleonova generále Marmonta, který dobyl v napoleonských válkách celé zdejší přímoří.
Trogirská muzea:
Starobylé město a přístav (10 200 obyv.), 27 km západně od Splitu. Leží při Jadranské magistrále. Staré původní jádro na ostrůvku mezi pevninou a ostrovem Čiovo (s pevninou spojen krátkým kamenným mostem), s ostrovem Čiovo je přes Trogirský průliv - Trogirski kanal spojen moderním zvedacím mostem. Nové části města se rozrostly jednak na pevnině oběma směry, jednak na ostrově Čiovo (především na jeho březích). Od r. 1997 je Trogir zapsán do listiny světového kulturního dědictví organizace UNESCO. V TROGiru, na břehu ostrova Čiovo, je mezi mostem a mysem Čubrijan přístav pro jachty - marina. Ve městě je Loděnice, farmaceutický průmysl, zpracování tabáku, těžba kamene. V blízkosti, v obci Kaštela (v osadě Resnik) se nachází letiště Split-Kaštela.